ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzémy a jejich druhy, diagnóza, léčba

Ekzémy a jejich druhy, diagnóza, léčba

O ekzémech existují tisíce stran odborných textů, které pacientům s "nějakým ekzémem" mohou zamotat hlavu. Zde se pokusíme shrnout základní problematiku kožních onemocnění, které laicky nazýváme ekzémy.

 

Ekzémy se vyskytují na různých částech těla

Existuje několik skupin onemocnění s velmi podobnými projevy, avšak s jinými příčinami a mechanismy vzniku. Leckdy je třeba, aby lékař při stanovení diagnózy provedl nejen pečlivou anamnézu, ale doplnil jí testy.

Ekzémy mají stejné projevy a různé příčiny

Následující onemocnění se projevují velmi podobně. Rozdíly jsou nepatrné. Diagnostika probíhá laboratorně a kožními testy.

Atopický ekzém

Atopický ekzém se objevuje většinou už v ranném věku. Rodiče dítěte mívají buď ekzém nebo astma či bronchitidu. Začíná u kojenců lupy a stroupky na hlavě, výsevem rudých  skvrn na obličeji, později se objevuje především v loketních a kolenních ohybech, na krku a na obličeji, ještě později na dlaních. Skvrny bývají suché, zarudlé, loupou se, někdy praskají či vytváří mokvavá ložiska. Většinou silně svědí. Léčí se kortikoidy na předpis.

Kontaktní alergický ekzém

Kontaktní alergický ekzém se objevuje v jakémkoliv období života. Je způsoben nejčastěji jedním, vzácně až pěti alergeny. Tělo při kontaktu vyvolá imunitní reakci, ekzém se může objevit nejen v místě vstupu, ale kdekoliv na těle a to od 30ti minut do 72 hodin od kontaktu. Kůže je rudá, zanícená, objevují se povrchové či podkožní pupínky a puchýřky, pokožka se loupe, praská nebo mokvá a silně svědí. Léčí se antihistaminiky a kortikoidy na předpis.

Kontaktní chronický (iritační) ekzém

Kontaktní chronický (iritační) ekzém je nejčastější formou ekzému, tzv. z opotřebování. Mnohem častěji postihuje ženy než muže. Příčinou je každodenní opakovaný kontakt s chemií v domácnosti nebo na pracovišti. Kůže především na dlaních, hřbetech rukou nebo v meziprstí vysychá a šupinatí. Objevují se povrchové prasklinky. Kůže hrubne a při podráždění rudne a svědí. Vývoj onemocnění je postupný, od suché kůže až k mokvání, krustám a praskáním kůže do krve. Pokud kožní test vyvrátí alergii, postačí k léčbě volně prodejné přípravky - hydratační a bariérové krémy

Plenková dermatitida

Plenková dermatitida - enzymy ve stolici a kyselina v moči pokožku dráždí. Teplo a vlhko pod plenou přispívá k množení bakterií a ty napadají podrážděnou kůži. Výsledkem je zanícená, rudá, teplá a bolavá vyrážka. Pro potvrzení že nejde o alergii na lepidla, latex či bělidla v plenách je lepší provést kožní test. Léčí se krémy na opruzeniny.

Následující onemocnění nepatří do kategorie ekzému. Avšak projevy jsou s ekzémy velmi podobné a laicky zaměnitelné:

Tinea

Tinea je skupina plísní, která se přenesenou ze zvířat. Plísním se daří především mezi prsty, odtud se mohou rozšířit na dlaně. Kůže svědí, pálí, dělají se pupínky, je rudá, olupuje se. Diagnózu potvrdí stěry. Léčí se antimykotiky volně dostupnými v lékárně.

Seboroia

Seboroia se vyskytuje především na místech, kde je pokožka bohatá na mazové žlázy. Hlavně na čele, ve vlasech, i na trupu. Z přemíry mazu se na pokožce rozmnoží kvasinka rodu Malassezia furfur a způsobí zánět. Ložiska jsou zarudlá, mohou ale nemusí svědit, olupují se žlutavé, lupům podobné kousky kůže. Pokožka bývá extrémně mastná. Pro potvrzení diagnózy je nutná kultivace. K léčbě se používají především antimykotika ve formě mastí i prášků.

Svrab (scrabies)

Svrab (scrabies) je velni nakažlivé parazitické onemocnění přenášející se nejčastěji ze zvířat. Zákožka svrabová se zavrtává do pokožky, kde klade vejce. Nejčastěji do meziprstí. Vylíhlé larvy především v noci putují pod kůží. Ta velice svědí, je zanícená, rudá a mokvá. Pacient si rozedře ruce do krve. Diagnózu stanoví mikroskopické vyšetření či stěr. Léčí se mastmi na předpis.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.