ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Kontaktní alergie

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo neustálé nošení roušek a ochranných rukavic jim způsobuje řadu problémů s pletí. Nejsou to ale jen zdravotníci. Odhaduje se, že kontaktní alergie znepříjemňuje život téměř patnácti procentům populace.

kontaktní alergie na hlínu

Kde se může kontaktní alergie objevit?

Běžně jsou postiženy dlaně, hřbety a prsty rukou. V prašném a znečištěném prostředí se objevuje na odhalených částech těla, často na krku, čele a tvářích. V horkém a vlhkém prostředí se může objevit prakticky kdekoliv na těle -   na zádech, hrudníku, v ohybech loktů a zákolenní. V takovém prostředí bývá komplikována i plísněmi a bakteriózami.

Jaké jsou příznaky kontaktní alergie?

Prvním příznakem je lokálně zarudlá a svědící pokožka. Může být extrémně suchá a olupovat se. Mohou se na ní tvořit místa podobná mozolům, která praskají do krve. Pod kůží se mohou objevovat tekutinou naplněné puchýřky, které "prokvétají" na povrch kůže a praskají. Mohou se objevovat vyrážky podobné akné.

Jak léčit kontaktní alergii?

Stejně jako u velké části dermatitid se dají léčit pouze jednotlivé příznaky a snažit se omezit kontakt s látkami, které pokožku nejvíce dráždí. Znamená to zakrývat části těla, na kterých se kontaktní alergie projevuje a používat bariérové krémy, které brání kontaktu alergenu s kůží, např. bariérovou emulzi Dermaguard. Lehčí formy lze přeléčit volně dostupnými léky. Neustupující a rozšířená ložiska musí vidět kožní lékař a předepsat léčivo na recept.

Domácí léčba příznaků kontaktní alergie

Pokožku je třeba nejprve zklidnit a zbavit svědění. K tomu pomůže koupel nebo obklad z ne příliš silného roztoku hypermanganu. Zklidňující je i výluh z černého čaje nebo ovesných vloček. Z bylin pomáhá řepík či řebříček, je však třeba zjistit, zda nebudou kůži dráždit.
U mokvavých projevů po koupeli používáme spíše oleje a olejové krémy než zásypy. Vhodný je zinkový olej, sirná mast nebo mast s obsahem ichtamolu. Lze použít i volně prodejnou hydrocortizonovou mast.
U suchých, loupajících se a praskajících ložisek je po koupeli důležité kůži důkladně hydratovat. Používáme olejové hydratační krémy, které zadržují vodu, např. s olejem z brutnáku, avokáda, či glycerinem.
Bariérový krém (emulze) Dermaguard ochraňuje přecitlivělou pokožku před podrážděním, hydratuje a poskytuje jí čas k regeneraci.


Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Nejlepší krém na atopický ekzém: Testovaný a certifikovaný

Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, které je běžné u malých dětí, ale může se objevit v jakémkoli věku. V prevenci před jeho vznikem nebo zhoršením hraje důležitou roli ochrana pokožky před…

Atopická dermatitida: Příznaky, příčiny a 10 účinných metod léčby

Atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění, které dokáže pořádně znepříjemnit život. Přečtěte si, co ji spouští a jaká léčba na ni zabírá.

Alergie na nikl

Odborná literatura uvádí, přecitlivělost na nikl se vyskytuje u 17 % žen a 5 % mužů. Pokud se nikl sloučí s kobaltem, riziko vzniku reakce je dokonce 30 %. Alergie je tak častá, že alergologové a…

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…