ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Kontaktní alergie

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo neustálé nošení roušek a ochranných rukavic jim způsobuje řadu problémů s pletí. Nejsou to ale jen zdravotníci. Odhaduje se, že kontaktní alergie znepříjemňuje život téměř patnácti procentům populace.

Kde se může kontaktní alergie objevit?
Běžně jsou postiženy dlaně, hřbety a prsty rukou. V prašném a znečištěném prostředí se objevuje na odhalených částech těla, často na krku, čele a tvářích. V horkém a vlhkém prostředí se může objevit prakticky kdekoliv na těle -   na zádech, hrudníku, v ohybech loktů a zákolenní. V takovém prostředí bývá komplikována i plísněmi a bakteriózami.
Jaké jsou příznaky kontaktní alergie?
Prvním příznakem je lokálně zarudlá a svědící pokožka. Může být extrémně suchá a olupovat se. Mohou se na ní tvořit místa podobná mozolům, která praskají do krve. Pod kůží se mohou objevovat tekutinou naplněné puchýřky, které "prokvétají" na povrch kůže a praskají. Mohou se objevovat vyrážky podobné akné.
Jak léčit kontaktní alergii?
Stejně jako u velké části dermatitid se dají léčit pouze jednotlivé příznaky a snažit se omezit kontakt s látkami, které pokožku nejvíce dráždí. Znamená to zakrývat části těla, na kterých se kontaktní alergie projevuje a používat bariérové krémy, které brání kontaktu alergenu s kůží, např. bariérovou emulzi Dermaguard. Lehčí formy lze přeléčit volně dostupnými léky. Neustupující a rozšířená ložiska musí vidět kožní lékař a předepsat léčivo na recept.
Domácí léčba příznaků kontaktní alergie
Pokožku je třeba nejprve zklidnit a zbavit svědění. K tomu pomůže koupel nebo obklad z ne příliš silného roztoku hypermanganu. Zklidňující je i výluh z černého čaje nebo ovesných vloček. Z bylin pomáhá řepík či řebříček, je však třeba zjistit, zda nebudou kůži dráždit.
U mokvavých projevů po koupeli používáme spíše oleje a olejové krémy než zásypy. Vhodný je zinkový olej, sirná mast nebo mast s obsahem ichtamolu. Lze použít i volně prodejnou hydrocortizonovou mast.
U suchých, loupajících se a praskajících ložisek je po koupeli důležité kůži důkladně hydratovat. Používáme olejové hydratační krémy, které zadržují vodu, např. s olejem z brutnáku, avokáda, či glycerinem.
Bariérový krém (emulze) Dermaguard ochraňuje přecitlivělou pokožku před podrážděním, hydratuje a poskytuje jí čas k regeneraci.


Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…

Alergie na kov

Alergie na kov patří k nejčastější formě kontaktní alergie. Spíše, než o vrozenou alergii se jedná o získanou přecitlivělost vůči některým kovům, resp. vůči některé jejich složce. Alergie na kov…