ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Atopický ekzém

Atopický ekzém

Mnoho dětí se rodí se sklony k alergii po svých rodičích. Může se projevit například astmatem, potravinovou, pylovou nebo kontaktní alergií. U někoho se projeví brzy po narození, u někoho třeba až v dospělosti. U malé části atopiků se nemusí projevit nikdy, protože se se "svým" alergenem nesetkají. Příkladem je agresivní pyl ambrózie. Kožní testy ukáží, že testovaný by měl problém s jejím pylem. Ale protože její výskyt v Česku je omezen na několik míst, nemusí se s ní nikdy setkat.

Atopický ekzém, příčiny

Atopický ekzém je nejčastějším projevem u atopiků. Je to tím, že pokožka osob s alergickými dispozicemi je vrozeně suchá, křehká a lehce se podráždí.
Atopický ekzém se projevuje v různém věku různými příznaky. U kojenců se nejčastěji objevuje atopický ekzém na obličeji a na hlavičce. Šupinkovatí kůže na hlavě, na tvářích a čele se tvoří suché zarudlé fleky kůže. U batolat se objevuje atopický ekzém na ruce a na noze, především v ohybech. Opět se jedná o rudá, suchá a loupající se zanícená ložiska. Se stoupajícím kontaktem s okolím postihuje spíše dlaně a meziprstí. Atopický ekzém u dospělých se často objeví na obličeji v okolí rtů, okolo očí a na krku.

Co na atopický ekzém

Při prevenci používejte na mytí a sprchování výrobky s PH kolem 5-6, s hydratací a olejovou složkou. Pokožku je potřeba často promazávat hydratačními krémy. Pokud můžete, používejte bariérové krémy, které pomáhají oslabené pokožce tím, že blokují průnik dráždivých látek ke kůži.

Co na atopický ekzém v době vzplanutí?

Na suchá a svědivá ložiska nepoužíváme mastné krémy, ale zvlhčující krémy bez parfemace, ideálně s delší dobou působení. Dobře hojí zinkové, dehtové a sirné masti.
Mokvavá ložiska: používáme např. zinkový olej a vysušující obklady z odvaru z řebříčku, černého čaje nebo silně ředěného roztoku hypermanganu. Pro tuto fázi je účinnější používat lékařem předepsané kortikoidy ve formě sprejů a pěn.  

Nejlepší krém na atopický ekzém

Na trhu je dostatek výrobků a je třeba, aby si atopik našel ten svůj. U výrobků pro atopiky platí, že čím jednodušší složení, tím lépe. Zmírní se tím možnost, že některá složka bude pro kůži dráždivá. Nekupujte ihned celá balení, ale vyžádejte si vzorky. Zkoušejte je na citlivé části těla jako je krk či loketní jamka nebo zápěstí, a to několik dnů za sebou.

Krém na atopický ekzém pro děti

Při vybírání krému pro děti platí stejná pravidla s tím, že krém by měl být pro děti vyloženě určený. Výrobky pro děti mají svá kritéria, která jsou dozorována.

Podle čeho vybírat přípravky na atopický ekzém

Vyzkoušejte nejdříve vzorky. Čtěte složení. Čím je jednodušší, tím lépe. S přírodními přípravky opatrně. Rostliny obsahují desítky různých látek a silice, které nejsou doposud dobře zmapované a atopickou osobu mohou dráždit. Příkladem je heřmánek nebo měsíček lékařský. Stejně tak bývá dráždivý ovčí tuk lanolin nebo sádlo. Parfémované výrobky nepoužívejte vůbec.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…