ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Kontaktní alergický ekzém

Kontaktní alergický ekzém

Kontaktní alergický ekzém je následek vrozené poruchy signalizace kožní bariéry. Ta reaguje přemrštěně na různé podněty. Jedná se o systémové onemocnění. Při alergii reaguje celý imunitní systém, nejen pokožka. Proto se narozdíl od běžné přecitlivělosti může projevit někdy i fatálním dušením, horečkami nebo křečí. 

kontaktní alergický ekzém způsobený hlínou

Příznaky kontaktního alergického ekzému jsou podobné jiným ekzémům. Správnou diagnózu odhalí pouze kožní testy. Ty odhalí zda jsme alergičtí nebo pouze přecitlivělí a případně alergeny, kterým je nutné se vyhýbat. Většinou jsou to 1-2 alergeny, extrémně 5 a více.

V případě kontaktu problém nastává od 30 minut do 48 hodin, výjimečně až 72 hodin po styku s alergenem. Projevuje se v akutní formě pálivou, červenou a svědící kůží, většinou s plochami tvrdých podkožních pupínků, které "prokvétají" na povrch kůže. Často se jedná o puchýřky, které praskají, vysušují se, loupou nebo vytváří na povrchu kůže krusty které praskají do krve. U kontaktního alergického ekzému se může objevit i teplota, dušnost, bolest břicha, otoky. Vyrážka se může objevit kdekoliv na těle, nejen v místě kontaktu.

K nejčastějším alergenům patří alergie na soli kovů niklu a chromu které jsou přítomny v bižuterii, hodinkách, kovových knoflících a mincích. Časté alergeny se vyskytují ve vodě, pracích a úklidových prostředcích. Alergickou reakci dokáže způsobit jediná molekula, proto je vyhýbání se alergenu obtížné.

Léčba alergického kontaktního ekzému

Prvním předpokladem úspěšné léčby je eliminace kontaktu s alergenem. Je třeba používat bariérové krémy a ochranné pomůcky. Omylem je alergickou pokožku často mýt. Mýdla a čistící pasty pokožku odmašťují a mění její přirozené PH. Drhnutí ručníkem způsobuje v oslabené pokožce mikrotrhlinky a to činí pokožku mnohem náchylnější k reakcím. K preventivnímu ošetřování vysušené a drsné kůže jsou vhodné olejové hydratační krémy nez parfemace, nebo bariérový krém Dermaguard, který hydratuje a chrání citlivou kůži až 6 hodin.

Při akutním projevu onemocnění postačí většinou lokální léčba kortikosteroidy ve formě sprejů, pěn, mastí nebo roztoků. Někdy je třeba nasadit kortikosteroidy s obsahem antibiotik.

Domácí léčba příznaků je možná jen do určité míry. Při chronických projevech jako je jen suchá, zarudlá a svědící kůže postačí masti s kyselinou salicylovou, zinkem, močovinou, dehtem aj. Při silném svědění můžeme použít v lékárně volně prodejná antihistaminika. Na chronické stavy se používají kortikosteroidy výjimečně. Pokud se pod pokožkou nachází puchýřky naplněné tekutinou, používáme zinkový krém z lékárny. Postižená místa můžeme koupat v silně naředěném roztoku hypermanganu světle růžové barvy, nebo v odvaru z řebříčku. Nepoužívejte heřmánek, je to silný alergen a oslabená pokožka na něj může reagovat. Ve fázi, kdy pupínky nezmizely, ale začaly praskat, kůže se loupe a vytváří se na ní mokvavá ložiska, můžeme se pokusit pokožku zklidnit koupelí v černém čaji. Po koupeli ložisko namažeme ichtoxylovou černou mastí z lékárny. V této fázi je lepší navštívit dermatologa

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Vyrážka

Pod pojmem vyrážka si většina lidí vybaví zarudlé pupínky vyskytující se na pokožce. Takových vyrážek je spousta. Jaká vyrážka je ta, která Vás trápí? Ty nejčastější se pokusíme odhalit.

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…