ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení
Dermatologie Blog

Ekzém na obličeji

Ekzém na obličeji

Ekzém na obličeji má celou řadu příčin. Nejčastěji se jedná o projev kontaktního ekzému, atopického ekzému nebo bakteriální zánět. Od správné diagnózy se odvíjí i léčba.

Pozor na kosmetiku a prašné prostředí

Kontaktní ekzém na obličeji je zapříčiněn narušenou a oslabenou pokožkou. Tu dráždí časté mytí, odličování, make upy, nevhodné krémy a masky. Také suché a prašné prostředí nebo jemné alergizující látky z pracovního prostředí šířené vzduchem mohou způsobovat podráždění.
Prevence a léčba spočívá především v odstranění dráždění. Znamená to buď změnu prostředí, nebo používání bariérového krému. Ten dokáže izolovat povrch pokožky od kontaktu s dráždidlem.
Léčí se příznaky podle projevů:
Suchá místa a loupající se místa je nutné promazávat hydratačními krémy. Léčivě působí např. zinková mast, nebo obklady z řebříčku.
Mokvavý ekzém ošetřujeme spíše zinkovým olejem než mastí nebo zásypem. V lékárně lze zakoupit mnoho přípravků. Doporučuje se používat přípravky s co nejméně složkami a vždy vyzkoušet na malém kousku pokožky, zda nedochází k podráždění.

Atopický ekzém se může objevit i v dospělosti

Atopický ekzém v obličeji se vyskytuje kolem očí, úst a na krku. Suché, loupající se svědivé skvrny a atopie v dětství jasně naznačují diagnózu. V dospělosti bývá spouštěčem stres.
Léčba atopického ekzému na obličeji patří do rukou odbornému dermatologovi. Na viditelná ložiska ekzému se předepisují krémy s kortikoidy pro zklidnění. Následuje péče obsahující intenzivní hydrataci a ochranu kožní bariéry.

Plísně a bakterie

Jako ekzém na obličeji se může jevit i bakteriální nebo plísňové onemocnění. Velmi často se objevuje ve spojitosti s denním nošením roušek, respirátorů a obličejových masek.
Bakterie malassezia furfur způsobuje podráždění podobná akné – výsev vodnatých a praskajících pupínků, typicky na čele a bradě.
Tinea způsobuje spíše loupající se kůži a výskyt zrohovatění, často v rýhách podél nosu nebo obočí.
Kvasinky rodu candida svědí a pálí na tvářích, či za ušima.
Při rozsáhlejším výskytu podobných projevů na obličeji je lépe navštívit lékaře za účelem stěru a určení příčiny i léčby.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní ekzém

Nejčastěji kontaktními ekzémy trpí lidé s atopickým ekzémem a lidé opakovaně pracující s chemickými látkami a s kovy. U lidí s atopickým ekzémem se objevuje i kontaktní ekzém proto, že funkce jejich…

Jak se zbavit ekzému na rukou

Ekzém na rukou je onemocnění buď vrozené nebo získané. Vrozená dispozice je způsobená poruchou signalizace pokožky. Pokožka přehnaně reaguje na jeden či více alergenů, které se dají odhalit testy. Do…

Alergie na prach

Musíme rozlišovat opravdovou alergií a přecitlivělost. Alergie je onemocnění systémové a povětšinou se týká jednoho či dvou alergenů. Často je při alergii na prach alergenem bílkovina obsažená ve…

Ekzémy na dlaních - léčba

Nejčastějším typem ekzému na dlaních je alergický kontaktní ekzém nebo atopický ekzém. Dále dráždivý kontaktní ekzém a akutní toxický ekzém. Alergický kontaktní a atopický ekzém jsou vrozená…