ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzém na obličeji

Ekzém na obličeji

Ekzém na obličeji má celou řadu příčin. Nejčastěji se jedná o projev kontaktního ekzému, atopického ekzému nebo bakteriální zánět. Od správné diagnózy se odvíjí i léčba.

Pozor na kosmetiku a prašné prostředí

Nemoc letušek

Kontaktní ekzém na obličeji je mezi laiky znám jako nemoc letušek. Vyskytuje se především okolo rtů, na bradě a krku a kolem očí. Příčinou je kůže narušená častým mytím, odličováním, make upy, používání nevhodných krémů a masek. Také suché a prašné prostředí nebo jemné alergizující látky z pracovního prostředí šířené vzduchem mohou způsobovat podráždění.

Prevence a léčba spočívá především v odstranění dráždění. Znamená to buď změnu prostředí, nebo používání bariérového krému. Ten dokáže izolovat povrch pokožky od kontaktu s dráždidlem.

Atopický ekzém se může objevit i v dospělosti

Atopický ekzém v obličeji se vyskytuje kolem očí, úst a na krku. Suché, loupající se svědivé skvrny a atopie v dětství jasně naznačují diagnózu. V dospělosti bývá spouštěčem stres.

Léčba ekzémů na obličeji podle příznaků

Suchá místa a loupající se místa je nutné promazávat hydratačními krémy. Léčivě působí např. zinková mast nebo zásyp, krém s včelím voskem, nebo lékařská vazelína.

Mokvavý ekzém ošetřujeme spíše zinkovým olejem nebo mastí s ichtoxylem.

Krémů na ekzémy je celá řada. Je lepší používat takové, které obsahují co nejméně složek. Vyžádejte si vzorky. Ty v malém množství zkoušejte na krku nebo loketní jamce po dobu 5ti dnů, zda nedojde k podráždění.

Léčba atopického ekzému na obličeji patří do rukou odbornému dermatologovi. Na viditelná ložiska ekzému se předepisují krémy s kortikoidy pro zklidnění. Následuje péče obsahující intenzivní hydrataci a ochranu kožní bariéry.

Plísně a bakterie

Jako ekzém na obličeji se může jevit i bakteriální nebo plísňové onemocnění. Velmi často se objevuje ve spojitosti s denním nošením roušek, respirátorů a obličejových masek.
Bakterie malassezia furfur způsobuje podráždění podobná akné – výsev vodnatých a praskajících pupínků, typicky na čele a bradě.
Tinea způsobuje spíše loupající se kůži a výskyt zrohovatění, často v rýhách podél nosu nebo obočí.
Kvasinky rodu candida svědí a pálí na tvářích, či za ušima.
Při rozsáhlejším výskytu podobných projevů na obličeji je lépe navštívit lékaře za účelem stěru a určení příčiny i léčby.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…