ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzém na obličeji

Ekzém na obličeji

Ekzém na obličeji má celou řadu příčin. Nejčastěji se jedná o projev kontaktního ekzému, atopického ekzému nebo bakteriální zánět. Od správné diagnózy se odvíjí i léčba.

Pozor na kosmetiku a prašné prostředí

Ekzém na obličeji ošetření

Nemoc letušek

Kontaktní ekzém na obličeji je mezi laiky znám jako nemoc letušek. Vyskytuje se především okolo rtů, na bradě a krku a kolem očí. Příčinou je kůže narušená častým mytím, odličováním, make upy, používání nevhodných krémů a masek. Také suché a prašné prostředí nebo jemné alergizující látky z pracovního prostředí šířené vzduchem mohou způsobovat podráždění.

Prevence a léčba spočívá především v odstranění dráždění. Znamená to buď změnu prostředí, nebo používání bariérového krému. Ten dokáže izolovat povrch pokožky od kontaktu s dráždidlem.

Atopický ekzém  se může objevit i v dospělosti

Atopický ekzém v obličeji se vyskytuje kolem očí, úst a na krku. Suché, loupající se svědivé skvrny a atopie v dětství jasně naznačují diagnózu. V dospělosti bývá spouštěčem stres.

Léčba ekzémů na obličeji podle příznaků

Suchá místa a loupající se místa je nutné promazávat hydratačními krémy. Léčivě působí např. zinková mast nebo zásyp, krém s včelím voskem, nebo lékařská vazelína.

Mokvavý ekzém ošetřujeme spíše zinkovým olejem nebo mastí s ichtoxylem.

Krémů na ekzémy je celá řada. Je lepší používat takové, které obsahují co nejméně složek. Vyžádejte si vzorky. Ty v malém množství zkoušejte na krku nebo loketní jamce po dobu 5ti dnů, zda nedojde k podráždění.

Léčba atopického ekzému na obličeji patří do rukou odbornému dermatologovi. Na viditelná ložiska ekzému se předepisují krémy s kortikoidy pro zklidnění. Následuje péče obsahující intenzivní hydrataci a ochranu kožní bariéry.

Plísně a bakterie

Jako ekzém na obličeji se může jevit i bakteriální nebo plísňové onemocnění. Velmi často se objevuje ve spojitosti s denním nošením roušek, respirátorů a obličejových masek.
Bakterie malassezia furfur způsobuje podráždění podobná akné – výsev vodnatých a praskajících pupínků, typicky na čele a bradě.
Tinea způsobuje spíše loupající se kůži a výskyt zrohovatění, často v rýhách podél nosu nebo obočí.
Kvasinky rodu candida svědí a pálí na tvářích, či za ušima.
Při rozsáhlejším výskytu podobných projevů na obličeji je lépe navštívit lékaře za účelem stěru a určení příčiny i léčby.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…