Ekzém na obličeji
Ekzém na obličeji má celou řadu příčin. Nejčastěji se jedná o projev kontaktního ekzému, atopického ekzému nebo bakteriální zánět. Od správné diagnózy se odvíjí i léčba.

Pozor na kosmetiku a prašné prostředí
Kontaktní ekzém na obličeji je zapříčiněn narušenou a oslabenou pokožkou. Tu dráždí časté mytí, odličování, make upy, nevhodné krémy a masky. Také suché a prašné prostředí nebo jemné alergizující látky z pracovního prostředí šířené vzduchem mohou způsobovat podráždění.
Prevence a léčba spočívá především v odstranění dráždění. Znamená to buď změnu prostředí, nebo používání bariérového krému. Ten dokáže izolovat povrch pokožky od kontaktu s dráždidlem.
Léčí se příznaky podle projevů:
Suchá místa a loupající se místa je nutné promazávat hydratačními krémy. Léčivě působí např. zinková mast, nebo obklady z řebříčku.
Mokvavý ekzém ošetřujeme spíše zinkovým olejem než mastí nebo zásypem. V lékárně lze zakoupit mnoho přípravků. Doporučuje se používat přípravky s co nejméně složkami a vždy vyzkoušet na malém kousku pokožky, zda nedochází k podráždění.
Atopický ekzém se může objevit i v dospělosti
Atopický ekzém v obličeji se vyskytuje kolem očí, úst a na krku. Suché, loupající se svědivé skvrny a atopie v dětství jasně naznačují diagnózu. V dospělosti bývá spouštěčem stres.
Léčba atopického ekzému na obličeji patří do rukou odbornému dermatologovi. Na viditelná ložiska ekzému se předepisují krémy s kortikoidy pro zklidnění. Následuje péče obsahující intenzivní hydrataci a ochranu kožní bariéry.
Plísně a bakterie
Jako ekzém na obličeji se může jevit i bakteriální nebo plísňové onemocnění. Velmi často se objevuje ve spojitosti s denním nošením roušek, respirátorů a obličejových masek.
Bakterie malassezia furfur způsobuje podráždění podobná akné – výsev vodnatých a praskajících pupínků, typicky na čele a bradě.
Tinea způsobuje spíše loupající se kůži a výskyt zrohovatění, často v rýhách podél nosu nebo obočí.
Kvasinky rodu candida svědí a pálí na tvářích, či za ušima.
Při rozsáhlejším výskytu podobných projevů na obličeji je lépe navštívit lékaře za účelem stěru a určení příčiny i léčby.
