ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Mokvající ekzém

Mokvající ekzém

Nejprve je důležité znát, že ne každá vyrážka s mokvajícími projevy je ekzém. Podobnými příznaky jako má mokvající ekzém se může projevit bakteriální nebo plísňové onemocnění, opruzeniny nebo poškození toxickou látkou.

mokvající ekzém foto

Příznaky mokvajícího ekzému
Ekzematická pokožka je typická suchou kůží, která se snadno podráždí. Suchá místa na kůži při podráždění červenají, později rudnou, objevují se pupínky, které se slévají do skvrn a silně svědí. Pupínky se nalévají tekutinou a praskají. Kůže se loupe, praská a mokvá.

Mokvavý ekzém, výskyt
Mokvavý ekzém se objevuje především na dlaních, v meziprstí a na vnějších hranách prstů a také na ploskách nohou. Méně často v záloktí, zákolenní, na krku, na zádech nebo v obličeji. Téměř se nevyskytuje na bércích, stehnech a břiše.

Léčba mokvajícího ekzému
Při prvním výskytu lze zakoupit bez předpisu v lékárně zinkový krém a pokusit se puchýřky vysušit dříve, než prasknou. Na popraskanou kůži však již zinek nepomůže. Jakmile začne ekzém mokvat, můžeme vyzkoušet domácí léčbu. Lékaři doporučují obklady z černého čaje, koupele v růžovém roztoku hypermanganu či Jarischův roztok. Obklady a koupele užívat maximálně 5 minut. Poté postižené místo mazat černou ichtoxylovou mastí. Ta zabraňuje infikování otevřené rány a zároveň udržuje pokožku pružnou.
Co nedělat: mokvající ekzém často nemýt. Nepoužívat na ložisko náplasti ani syntetické krytí, spíše postižené místo větrat. Neaplikovat oblíbené heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála. Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, či se naopak šíří, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní.

Předcházení mokvání ekzému
Většina ekzémů se vrací, protože oslabená pokožka snadno podléhá agresivním látkám, které na ní útočí. Suchá místa na kůži je se musí denně opakovaně hydratovat. Je třeba také omezit styk s dráždivými látkami např. prostřednictvím bariérového krému Dermaguard. Ochrání Vaši pokožku jako neviditelný štít po dobu až 6 hodin. Dlouhodobě posiluje poškozenou kožní bariéru, hydratuje a chrání.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.