ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Mokvající ekzém

Mokvající ekzém

Druhů ekzému existuje celá řada. Některé jsou vrozené, jiné můžeme získat opotřebením pokožky a jiné si způsobit např. kombinací léků a slunce. Někdy se ekzém objeví jen formou suché kůže či svědivých pupínků. Často se ale objeví velmi úporný a bolestivý mokvající ekzém.

Velmi často se jedná o dyshidrotický ekzém. Tato forma se objevuje především na dlaních, v meziprstí a na vnějších hranách prstů a také na ploskách nohou. Pod kůží se objeví výsev drobných pupínků, které nemusí být vidět, ale jsou nahmatatelné. Mohou a nemusí svědit. Jsou naplněné sterilní tekutinou. Postupně praskají, kůže se loupe.

mokvající ekzém foto

Podobně se může projevit atopický ekzém, kontaktní alergický ekzém nebo kontaktní iritační ekzém. V těchto případech výsevu puchýřků předchází zarudnutí a zčervenání kůže, mírný otok a silné svědění. Výsev může být kdekoliv po těle. Puchýřky opět praskají, kůže jakoby rohovatí, tvoří se na ní krusty a ty praskají do krve.

Plenková dermatitida nebo opruzeniny také dokáží způsobit mokvavou vyrážku.

Jak tedy na léčbu mokvajícího ekzému a mokvavé vyrážky?

Při časném záchytu lze zakoupit bez předpisu v lékárně zinkový krém a pokusit se puchýřky vysušit dříve, než prasknou. Na popraskanou kůži však již zinek nepomůže.

Jakmile začne ekzém mokvat, můžeme vyzkoušet domácí léčbu. Lékaři doporučují obklady z černého čaje, koupele v růžovém roztoku hypermanganu či Jarischův roztok. Obklady a koupele užívat maximálně 5 minut. Poté postižené místo mazat černou ichtoxylovou mastí. Ta zabraňuje infikování otevřené rány a zároveň udržuje pokožku pružnou.

Co nedělat: mokvající ekzém často nemýt. Mokvající ekzém nemazat zinkovými ani mastnými krémy. Zvyšuje se tím riziko zavlečení druhotné infekce. Nepoužívat na ložisko náplasti ani syntetické krytí, spíše postižené místo větrat. Neaplikovat oblíbené heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála.

Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, či se naopak šíří, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní. Kortikoidů se většinou není třeba obávat.

Většina ekzémů a vyrážek se vrací, protože oslabená pokožka snadno podléhá agresivním látkám, které na ní útočí. Trápí-li Vás opakované ekzémy a vyrážky, vyzkoušejte bariérový krém Dermaguard. Ochrání Vaši pokožku jako neviditelný štít po dobu až 6 hodin. Posiluje poškozenou kožní bariéru.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…