ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení
Dermatologie Blog

Mokvající ekzém

Mokvající ekzém

Druhů ekzému existuje celá řada. Některé jsou vrozené, jiné můžeme získat opotřebením pokožky a jiné si způsobit např. kombinací léků a slunce. Někdy se ekzém objeví jen formou suché kůže či svědivých pupínků. Často se ale objeví velmi úporný a bolestivý mokvající ekzém.

Velmi často se jedná o dyshidrotický ekzém. Tato forma se objevuje především na dlaních, v meziprstí a na vnějších hranách prstů a také na ploskách nohou. Pod kůží se objeví výsev drobných pupínků, které nemusí být vidět, ale jsou nahmatatelné. Mohou a nemusí svědit. Jsou naplněné sterilní tekutinou. Postupně praskají, kůže se loupe.

 

Podobně se může projevit atopický ekzém, kontaktní alergický ekzém nebo kontaktní iritační ekzém. V těchto případech výsevu puchýřků předchází zarudnutí a zčervenání kůže, mírný otok a silné svědění. Výsev může být kdekoliv po těle. Puchýřky opět praskají, kůže jakoby rohovatí, tvoří se na ní krusty a ty praskají do krve.

Plenková dermatitida nebo opruzeniny také dokáží způsobit mokvavou vyrážku.

Jak tedy na léčbu mokvajícího ekzému a mokvavé vyrážky?

Při časném záchytu lze zakoupit bez předpisu v lékárně zinkový krém a pokusit se puchýřky vysušit dříve, než prasknou. Na popraskanou kůži však již zinek nepomůže.

Jakmile začne ekzém mokvat, můžeme vyzkoušet domácí léčbu. Lékaři doporučují obklady z černého čaje, koupele v růžovém roztoku hypermanganu či Jarischův roztok. Obklady a koupele užívat maximálně 5 minut. Poté postižené místo mazat černou ichtoxylovou mastí. Ta zabraňuje infikování otevřené rány a zároveň udržuje pokožku pružnou.

Co nedělat: mokvající ekzém často nemýt. Mokvající ekzém nemazat zinkovými ani mastnými krémy. Zvyšuje se tím riziko zavlečení druhotné infekce. Nepoužívat na ložisko náplasti ani syntetické krytí, spíše postižené místo větrat. Neaplikovat oblíbené heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála.

Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, či se naopak šíří, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní. Kortikoidů se většinou není třeba obávat.

Většina ekzémů a vyrážek se vrací, protože oslabená pokožka snadno podléhá agresivním látkám, které na ní útočí. Trápí-li Vás opakované ekzémy a vyrážky, vyzkoušejte bariérový krém Dermaguard. Ochrání Vaši pokožku jako neviditelný štít po dobu až 6 hodin. Posiluje poškozenou kožní bariéru.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Atopický ekzém

Mnoho dětí se rodí se sklony k alergii po svých rodičích. Může se projevit například astmatem, potravinovou, pylovou nebo kontaktní alergií. U někoho se projeví brzy po narození, u někoho třeba až v…

Atopická dermatitida

Co je atopická dermatitida? Atopická dermatitida bývá nepřesné označení atopického ekzému. Pojďme si laicky projít základní slovníček pojmů vyskytujících se ve spojitosti s atopií a dermatitidou.…

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitidou se rozumí kožní podráždění způsobené kontaktem s nějakou látkou nebo více faktory. Může se jednat o pouhé podráždění nebo o alergii. Podráždění se vyskytuje 20 x častěji než…

Svědění kůže na rukou a nohou

Svědění kůže na rukou nebo nohou může mít příčiny různé. Od banálního poštípání hmyzem, popálení kopřivou, přes kožní záněty, plísně, parazity až k závažným onemocněním. V zásadě se dá říci, že…