Chronický alergický ekzém

Po kontaktním alergickém ekzému je chronická iritační dermatitida nejčastější formou ekzému, tzv. z opotřebování. Může vzniknout při velmi častém mytí rukou běžným mýdlem, při vaření jako reakce na rostlinné a živočišné šťávy, škroby a kyseliny, při denním kontaktu s čisticími a pracími prostředky, leštidly atd… Častěji bývají postiženy ženy. Kůže vysychá, tvoří se povrchové prasklinky -ragády. Téměř vždy jsou postiženy ruce. Kůže je zhrubělá, svědící, olupuje se a praská.

Symptomy ekzému

Nejčastější doba vzniku v dospělosti.

Projevy lokální, nejčastěji na dlaních a hřbetech rukou a v meziprstí.

Chronická forma je neléčitelná, lze pouze zmírnit symptomy. Při porušení léčby se stav pokožky rychle zhorší.

Ložiska jsou nezřetelně ohraničená, zarudlá, občas svědící, kůže je suchá, olupuje se, jindy se tvoří drobné mokvavé pupínky podobné potničkám.

chronicky ekzem

Léčba

Léčba se soustřeďuje převážně na symtomy, což znamená, že se léčí postižené místo. Při akutních stavech je nutné nasadit masti s kortikosteroidy, což jsou druhy hormonů. Po ustoupení svědění a zmírnění zarudnutí se aplikují mastné nebo silně hydratační krémy a emulze proti vysoušení pokožky a masti zjemňující zhrublou kůži. Nejdůležitějším prvkem léčby i prevence je ochrana rukou. Tedy používání rukavic, nebo bariérových krémů typu DermaGuard.

Prevence před opakováním akutního stavu

Jedinou prevencí je ochrana rukou při práci. Vytvořit bariéru mezi oslabenou pokožkou a agresivní látkou. Někdy bývá i probematické používání běžných gumových rukavic. Ruce se v nich paří, pokožka maceruje. Omezená je citlivost hmatu. Řešením může být DermaGuard. Za prvé posiluje oslabenou kožní bariéru, za druhé pomáhá oslabené pokožce odolávat látkám na ní působícím. Po aplikaci ochrání pokožku 4-6 hodin, po umytí NENÍ NUTNÉ znovu namazat. Kromě ochranné funkce má také hydratační účinek.

Čtěte prosím složení a návod k použití: ZDE

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image