ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení
Dermatologie Blog

Popraskané ruce do krve

Popraskané ruce do krve

Popraskané ruce do krve, popraskaná kůže na prstech a popraskané dlaně trápí mnoho lidí. Toto jsou nejčastější příčiny popraskané kůže na rukou:

Dyshidrotický ekzém se omezuje na prsty a dlaně. Projevuje se červenými skvrnami s puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, a kůže se olupuje. Toto onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, ale může být projevem kontaktního alergického ekzému.

Atopický ekzém – onemocnění vzniká již v dětství. Nejčastější příčinou je genetika, kdy se u příbuzných také vyskytovali alergie nebo astma. Atopický ekzém může u dětí zmizet, objeví se ale nečekaně v období dospělosti jako důsledek stresu, špatného životného prostředí nebo hormonálních změn. Objevuje se na různých místech těla, nejčastěji na krku a obličeji, v záloktí a zákolenní a na rukou.

Kontaktní alergický ekzém je vyvolán přecitlivělostí (vrozenou nebo získanou) na určité látky. Objevuje se nejčastěji na dlaních a v meziprstí a projevuje se urputným svěděním, které postižený většinou rozedře do krve. Vrozená přecitlivělost se objevuje od dětského věku v době prvních kontaktů se zeminou, pískem, prachem, srstí zvířat. Získaná přecitlivělost se rozvíjí postupně. Kůže bývá v prvních fázích spíše jen suchá, někdy lehce začervenalá, občas svědivá. Postupně příznaky nabírají na obrátkách.

Iritační ekzém je následkem přímého poškození kůže chemickými škodlivinami. Může vzniknout po dlouhodobém styku s vodou, mýdlem, čisticími a pracími prostředky. Kůže vysychá, je zhrubělá, svědí, olupuje se a praská.

Akutní toxická dermatitida se objevuje po kontaktu s žíravinou (SAVO, louh, bazénová chemie atd.), kyselinou, s některou rostlinnou šťávou (bolševník, pastinák atd.) Postihuje každého, kdo s látkou přišel do styku. Zarudnutí střídají puchýře, občas hluboké eroze i nekrózy. Hojení probíhá tvorbou krust a loupáním cárů kůže. Pacienta projevy pálí a bolí, svědění přichází ve stadiu hojení. Léčba se provádí konzervativně – pouze sterilním krytím a převazy.

Uvedené dermatitidy mají společného jmenovatele a tím zvýšená vnímavost pokožky k alergizujícím látkám. Takovou pokožku je třeba chránit a zamezit jejímu dráždění. Dermatologové doporučují používat bariérové krémy typu Dermaguard. Dokáží pokožku chránit mnoho hodin a zároveň jí poskytují potřebnou hydrataci.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Alergie na prach

Musíme rozlišovat opravdovou alergií a přecitlivělost. Alergie je onemocnění systémové a povětšinou se týká jednoho či dvou alergenů. Často je při alergii na prach alergenem bílkovina obsažená ve…

Ekzémy na dlaních - léčba

Nejčastějším typem ekzému na dlaních je alergický kontaktní ekzém nebo atopický ekzém. Dále dráždivý kontaktní ekzém a akutní toxický ekzém. Alergický kontaktní a atopický ekzém jsou vrozená…

Ekzém na obličeji

Ekzém na obličeji má celou řadu příčin. Nejčastěji se jedná o projev kontaktního ekzému, atopického ekzému nebo bakteriální zánět. Od správné diagnózy se odvíjí i léčba.

Ekzém na dlaních

Ekzém na dlaních se vykytuje jako reakce pokožky na podráždění. Nejčastěji se jedná o pracovní ekzém, který vzniká, když je pokožka zatěžována dlouhodobě dráždivými látkami, tzv. iritační ekzém. Méně…