ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak se zbavit ekzému na rukou

Jak se zbavit ekzému na rukou

Ekzém na rukou je onemocnění buď vrozené nebo získané.

Vrozená dispozice je způsobená poruchou signalizace pokožky. Pokožka přehnaně reaguje na jeden či více alergenů, které se dají odhalit testy. Do hry vstupuje celý imunitní systém postiženého.

Získaný ekzém vzniká opakovaným drážděním kůže. Ta se stává přecitlivělou a reaguje na celou řadu podnětů. Reaguje pouze pokožka, imunitní systém se nezapojuje, testy neodhalí konkrétní alergen.

Ekzém na rukou z rukavic

 

Jak se zbavit ekzému na rukou u vrozené alergie

Vrozený ekzém typu atopického nebo alergického není doposud vyléčitelný. Určitou péčí je možné držet příznaky zkrátka. Především je nutné podstoupit kožní testy, které odhalí alergen. Obvykle se jedná o 1-2 látky, výjimečně 5 a více. Pacient se musí snažit vyvarovat kontaktu s těmito látkami. Doporučuje se pokožku dobře hydratovat, aby se podporovala její regenerace. Konkrétní přípravky pro atopiky a alergiky najdete ve článku Co na atopický ekzém?

Jak se zbavit ekzému na rukou u získané přecitlivělosti

Léčba je dlouhodobá a poměrně obtížná. Už proto, že pokožka pacienta reaguje především na látky se kterými se setkává často a opakovaně - tedy zejména při práci v zaměstnání a v domácnosti.

V první řadě je třeba chránit ruce před kontaktem se vším, co je dráždí. Znamená to používat různé rukavice nebo bariérové krémy typu Dermaguard. Je třeba naučit se správnému mytí a péči o pokožku. Jaké krémy používat se dočtete ve článku Chronický ekzém.

Léčba ekzému na rukou

Pokud dojde k takzvanému vzplanutí ekzému, je nejlépe navštívit odborného kožního lékaře. Protože u ekzémů se jedná vždy o zánět pokožky, spolehlivě jej dokáží léčit kortikoidní masti na předpis. Pokud není jejich užívání opakovaně dlouhodobé není třeba se jich obávat. Do doby, než dojde na vyšetření, je třeba klidnit svědění, zarudnutí a praskání kůže. Mokvavý ekzém zklidňujeme obklady a koupelemi, suchá a rozpraskaná ložiska spíše hydratací a zinkovou mastí. Více o léčbě ve článku Ekzémy na dlaních - léčba.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…