ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak se zbavit ekzému na rukou

Jak se zbavit ekzému na rukou

Ekzém na rukou je onemocnění buď vrozené nebo získané.

Vrozená dispozice je způsobená poruchou signalizace pokožky. Pokožka přehnaně reaguje na jeden či více alergenů, které se dají odhalit testy. Do hry vstupuje celý imunitní systém postiženého.

Získaný ekzém vzniká opakovaným drážděním kůže. Ta se stává přecitlivělou a reaguje na celou řadu podnětů. Reaguje pouze pokožka, imunitní systém se nezapojuje, testy neodhalí konkrétní alergen.

Jak se zbavit ekzému na rukou u vrozené alergie

Vrozený ekzém typu atopického nebo alergického není doposud vyléčitelný. Určitou péčí je možné držet příznaky zkrátka. Především je nutné podstoupit kožní testy, které odhalí alergen. Obvykle se jedná o 1-2 látky, výjimečně 5 a více. Pacient se musí snažit vyvarovat kontaktu s těmito látkami. Doporučuje se pokožku dobře hydratovat, aby se podporovala její regenerace. Konkrétní přípravky pro atopiky a alergiky najdete ve článku Co na atopický ekzém?

Jak se zbavit ekzému na rukou u získané přecitlivělosti

Léčba je dlouhodobá a poměrně obtížná. Už proto, že pokožka pacienta reaguje především na látky se kterými se setkává často a opakovaně - tedy zejména při práci v zaměstnání a v domácnosti.

V první řadě je třeba chránit ruce před kontaktem se vším, co je dráždí. Znamená to používat různé rukavice nebo bariérové krémy typu Dermaguard. Je třeba naučit se správnému mytí a péči o pokožku. Jaké krémy používat se dočtete ve článku Chronický ekzém.

Léčba ekzému na rukou

Pokud dojde k takzvanému vzplanutí ekzému, je nejlépe navštívit odborného kožního lékaře. Protože u ekzémů se jedná vždy o zánět pokožky, spolehlivě jej dokáží léčit kortikoidní masti na předpis. Pokud není jejich užívání opakovaně dlouhodobé není třeba se jich obávat. Do doby, než dojde na vyšetření, je třeba klidnit svědění, zarudnutí a praskání kůže. Mokvavý ekzém zklidňujeme obklady a koupelemi, suchá a rozpraskaná ložiska spíše hydratací a zinkovou mastí. Více o léčbě ve článku Ekzémy na dlaních - léčba.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…