ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzémy na dlaních - léčba

Ekzémy na dlaních - léčba

Nejčastějším typem ekzému na dlaních je alergický kontaktní ekzém nebo atopický ekzém. Dále dráždivý kontaktní ekzém a akutní toxický ekzém.

Všechna tato poškození pokožky se projevují podobně. Léčí se vždy příznaky jako je zarudnutí, svědění, suchá a praskající kůže, puchýře, mokvavá ložiska.

Ekzémy na dlaních foto 2

Společným jmenovatelem ekzému na dlaních je podráždění kůže a její reakce. Pokud máte zkušenost s tím, že Vaše pokožka nepřiměřeně reaguje na podráždění, je třeba používat ochranné prostředky. Nejčastěji ochranné rukavice nebo bariérové krémy. Často se podráždění předejít nepodaří.

Ekzémy na dlaních - léčba

Léčba ekzému na dlaních závisí na příznacích kterými se ekzém projeví. Platí zásada: na suché suchým, na mokré mokrým.

Léčba suché, loupající se a praskající kůže na dlaních

Máme - li dlaně suché, zarudlé, pokožka se loupe, šupinkuje, praská, tvoří se mozolům podobné krusty, první pomocí je zinkový krém s hydratačním účinkem. Zinek pokožku zklidňuje a hydratační složky umožňují pokožce regeneraci. Ideální je na noc ruce silně namazat a navléct čisté bavlněné bílé rukavice. Následující dny je nutné kůži dokonale ochránit před jakýmkoliv drážděním. Používat rukavice nebo bariérový krém. Pokud pokožka nejeví zlepšení, svědí a je stále rudá, je nutné použít kortikoidovou mast. V lékárnách je k mání bez receptu pouze nejslabší kortikoid HYDROCORTISON 1%. Pokud nepomůže, je nutná návštěva dermatologa.

Léčba mokvavého ekzému na dlaních

Mokvavý ekzém na dlaních je v domácích podmínkách léčitelný obtížně. Doporučují se koupele a obklady, které se aplikují po dobu 5 minut několikrát denně. Ke koupeli lze použít silně ředěný hypermangan (světle růžový roztok), vlažný černý čaj, odvar z řepíku, nebo Jarischův roztok. Vynechte heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála. Po koupeli je dobré dlaně namazat tzv. černou mastí, která obsahuje ichtoxyl a zabraňuje druhotné infekci. Také udržuje pokožku vláčnou. Nepoužívejte na mokvavé dlaně náplasti ani syntetické krytí, lepší je postižené místo větrat, nebo použít bavlněné bílé rukavice.

Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, šíří se, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní. Kortikoidů se při občasném použití není třeba obávat.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Vyrážka

Pod pojmem vyrážka si většina lidí vybaví zarudlé pupínky vyskytující se na pokožce. Takových vyrážek je spousta. Jaká vyrážka je ta, která Vás trápí? Ty nejčastější se pokusíme odhalit.

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Vážení zákazníci, z důvodu dovolené budou Vaše objednávky od 19.7. odeslány nejdříve 29.7.2024