ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzémy na dlaních - léčba

Ekzémy na dlaních - léčba

Nejčastějším typem ekzému na dlaních je alergický kontaktní ekzém nebo atopický ekzém. Dále dráždivý kontaktní ekzém a akutní toxický ekzém.

Alergický kontaktní ekzém a atopický ekzém jsou vrozená onemocnění spojená s poruchou signalizace pokožky.

Dráždivý (iritační) ekzém na dlaních se projevuje při častém a opakovaném dráždění pokožky, která se stane přecitlivělou na některé látky.

Akutní toxický ekzém na dlaních vzniká po zasažení látkou, která poškodí každou pokožku, např. louhem, kyselinou, zpuchýřující silicí rostlinou jako je bolševník, škumpa, pastinák a další.

 

Společným jmenovatelem ekzému na dlaních je podráždění kůže a její reakce. Pokud máte zkušenost s tím, že Vaše pokožka nepřiměřeně reaguje na podráždění, je třeba používat ochranné prostředky. Nejčastěji ochranné rukavice nebo bariérové krémy. Často se podráždění předejít nepodaří.

Jak zmírnit projevy podráždění?

To závisí na příznacích kterými se ekzém na dlaních projeví. Platí zásada: na suché suchým, na mokré mokrým.

Máme - li dlaně suché, zarudlé, pokožka se loupe, šupinkuje, praská, tvoří se mozolům podobné krusty, první pomocí je zinkový krém s hydratačním účinkem. Zinek pokožku zklidňuje a hydratační složky umožňují pokožce regeneraci. Ideální je na noc ruce silně namazat a navléct čisté bavlněné bílé rukavice. Následující dny je nutné kůži dokonale ochránit před jakýmkoliv drážděním. Používat rukavice nebo bariérový krém. Pokud pokožka nejeví zlepšení, svědí a je stále rudá, je nutné použít kortikoidovou mast. V lékárnách je k mání bez receptu pouze nejslabší kortikoid HYDROCORTISON 1%. Pokud nepomůže, je nutná návštěva dermatologa.

Mokvavý ekzém na dlaních je v domácích podmínkách léčitelný obtížně. Doporučují se koupele a obklady, které se aplikují po dobu 5 minut několikrát denně. Ke koupeli lze použít silně ředěný hypermangan (světle růžový roztok), vlažný černý čaj, odvar z řepíku, nebo Jarischův roztok. Po koupeli je dobré dlaně namazat tzv. černou mastí, která obsahuje ichtoxyl. Zabraňuje druhotné infekci a udržuje pokožku vláčnou. Nepoužívejte na mokvavé dlaně náplasti ani syntetické krytí, lepší je postižené místo větrat. Vynechte heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála.

Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, či se naopak šíří, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní. Kortikoidů se při občasném použití není třeba obávat.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…