ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzémy na dlaních - léčba

Ekzémy na dlaních - léčba

Nejčastějším typem ekzému na dlaních je alergický kontaktní ekzém nebo atopický ekzém. Dále dráždivý kontaktní ekzém a akutní toxický ekzém.

Všechna tato poškození pokožky se projevují podobně. Léčí se vždy příznaky jako je zarudnutí, svědění, suchá a praskající kůže, puchýře, mokvavá ložiska.

Ekzémy na dlaních foto 2

Společným jmenovatelem ekzému na dlaních je podráždění kůže a její reakce. Pokud máte zkušenost s tím, že Vaše pokožka nepřiměřeně reaguje na podráždění, je třeba používat ochranné prostředky. Nejčastěji ochranné rukavice nebo bariérové krémy. Často se podráždění předejít nepodaří.

Ekzémy na dlaních - léčba

Léčba ekzému na dlaních závisí na příznacích kterými se ekzém projeví. Platí zásada: na suché suchým, na mokré mokrým.

Léčba suché, loupající se a praskající kůže na dlaních

Máme - li dlaně suché, zarudlé, pokožka se loupe, šupinkuje, praská, tvoří se mozolům podobné krusty, první pomocí je zinkový krém s hydratačním účinkem. Zinek pokožku zklidňuje a hydratační složky umožňují pokožce regeneraci. Ideální je na noc ruce silně namazat a navléct čisté bavlněné bílé rukavice. Následující dny je nutné kůži dokonale ochránit před jakýmkoliv drážděním. Používat rukavice nebo bariérový krém. Pokud pokožka nejeví zlepšení, svědí a je stále rudá, je nutné použít kortikoidovou mast. V lékárnách je k mání bez receptu pouze nejslabší kortikoid HYDROCORTISON 1%. Pokud nepomůže, je nutná návštěva dermatologa.

Léčba mokvavého ekzému na dlaních

Mokvavý ekzém na dlaních je v domácích podmínkách léčitelný obtížně. Doporučují se koupele a obklady, které se aplikují po dobu 5 minut několikrát denně. Ke koupeli lze použít silně ředěný hypermangan (světle růžový roztok), vlažný černý čaj, odvar z řepíku, nebo Jarischův roztok. Vynechte heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála. Po koupeli je dobré dlaně namazat tzv. černou mastí, která obsahuje ichtoxyl a zabraňuje druhotné infekci. Také udržuje pokožku vláčnou. Nepoužívejte na mokvavé dlaně náplasti ani syntetické krytí, lepší je postižené místo větrat, nebo použít bavlněné bílé rukavice.

Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, šíří se, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní. Kortikoidů se při občasném použití není třeba obávat.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.