ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Chronický ekzém

Chronický ekzém

Chronický ekzém je velmi častou dermatitidou. Nazývá se také ekzémem z opotřebení. Vzniká postupně, stykem pokožky s různými mýdly, čistidly, chemikáliemi.

Pokožka ztrácí své obranné mechanismy. Slábne, je suchá, napjatá, šupinatá, zarudlá, může praskat. Nejčastěji se chronický ekzém projeví na rukou - na hřbetech, dlaních, na prstech. Může se objevit také na obličeji, v důsledku častého používání líčidel, kosmetiky a odličovadel. Projevy pokožky jsou velmi podobné jiným dermatitidám, jako je kontaktní alergický nebo atopický ekzém. Narozdíl od nich, většinou nepřechází do mokvavých fází. Při správné péči o pokožku není nutné tento typ ekzému léčit pod dohledem lékaře kortikosteroidy.

chronický ekzém 2

Jak pečovat o chronicky narušenou pokožku?

Zásadním krokem je posílení a obnova bariérové ochranné funkce pokožky. Doby obnovy je cca měsíc. Při postižení rukou je nutností používat ochranné rukavice nebo bariérové krémy vždy, když pracujeme s agresivnějšími látkami. Zejména se jedná o mycí, prací a čistící prostředky, nátěry, barvy, při zahradních pracích a při práci v kuchyni (rostlinné a živočišné šťávy, kyseliny, škrob). Pokud se chronický ekzém objevil na obličeji, je nutné přestat používat kosmetiku, pokožku obnovit a poté začít používat jen kosmetiku určenou na přecitlivělou pleť.

Mytí a čištění pokožky: příliš časté mytí není u oslabené pokožky vhodné. Pokud to lze, k mytí rukou nebo obličeje používáme minerální nebo kojeneckou nechlorovanou vodu. Voda nesmí být horká (vysušuje), ale vlažná. V očištění používáme neparfémované mycí gely a mýdla s PH 5,5, aby zůstala zachována přirozená kyselost pokožky, např. Sonett Tekuté mýdlo, Linola mycí gel aj. Výhodou je, pokud obsahují oleje pro hydrataci (Protopan, A derma). Nepoužíváme žádné solviny a už vůbec ne kartáčky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netřeme, ale sušíme jemným poklepem nebo vzduchem. Po osušení vetřeme do pokožky hydratační krém, ideálně bez parfémů (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nejsou doporučovány, pokud neobsahují i hydratační složku. Na ruce lze aplikavat i parafínový zábal, který pokožce prospívá. Hydratační krémy aplikujeme nejméně každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.

K léčbě chronického ekzému lze použít bariérový krém Dermaguard. Přesto že jej na pokožce necítíte ani nevidíte, vytváří mikrofilmovou bariéru proti většině agresivních látek a plní tak funkci ochranných rukavic. Dermaguard zároveň pokožku účinně hydratuje. Působí až 6 hodin, a to i po umytí, tak že není nutné pokožku opakovaně hydratovat. Krém není mastný ani parfémovaný. Lze použít na jakoukoliv část těla, mimo sliznic a očních víček.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Vyrážka

Pod pojmem vyrážka si většina lidí vybaví zarudlé pupínky vyskytující se na pokožce. Takových vyrážek je spousta. Jaká vyrážka je ta, která Vás trápí? Ty nejčastější se pokusíme odhalit.

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Vážení zákazníci, z důvodu dovolené budou Vaše objednávky od 19.7. odeslány nejdříve 29.7.2024