ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Chronický ekzém

Chronický ekzém

Chronický ekzém je velmi častou dermatitidou. Nazývá se také ekzémem z opotřebení. Vzniká postupně, stykem pokožky s různými mýdly, čistidly, chemikáliemi.

Pokožka ztrácí své obranné mechanismy. Slábne, je suchá, napjatá, šupinatá, zarudlá, může praskat. Nejčastěji se chronický ekzém projeví na rukou - na hřbetech, dlaních, na prstech. Může se objevit také na obličeji, v důsledku častého používání líčidel, kosmetiky a odličovadel. Projevy pokožky jsou velmi podobné jiným dermatitidám, jako je kontaktní alergický nebo atopický ekzém. Narozdíl od nich, většinou nepřechází do mokvavých fází. Při správné péči o pokožku není nutné tento typ ekzému léčit pod dohledem lékaře kortikosteroidy.

Jak pečovat o chronicky narušenou pokožku?

Zásadním krokem je posílení a obnova bariérové ochranné funkce pokožky. Doby obnovy je cca měsíc. Při postižení rukou je nutností používat ochranné rukavice nebo bariérové krémy vždy, když pracujeme s agresivnějšími látkami. Zejména se jedná o mycí, prací a čistící prostředky, nátěry, barvy, při zahradních pracích a při práci v kuchyni (rostlinné a živočišné šťávy, kyseliny, škrob). Pokud se chronický ekzém objevil na obličeji, je nutné přestat používat kosmetiku, pokožku obnovit a poté začít používat jen kosmetiku určenou na přecitlivělou pleť.

Mytí a čištění pokožky: příliš časté mytí není u oslabené pokožky vhodné. Pokud to lze, k mytí rukou nebo obličeje používáme minerální nebo kojeneckou nechlorovanou vodu. Voda nesmí být horká (vysušuje), ale vlažná. V očištění používáme neparfémované mycí gely a mýdla s PH 5,5, aby zůstala zachována přirozená kyselost pokožky, např. Sonett Tekuté mýdlo, Linola mycí gel aj. Výhodou je, pokud obsahují oleje pro hydrataci (Protopan, A derma). Nepoužíváme žádné solviny a už vůbec ne kartáčky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netřeme, ale sušíme jemným poklepem nebo vzduchem. Po osušení vetřeme do pokožky hydratační krém, ideálně bez parfémů (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nejsou doporučovány, pokud neobsahují i hydratační složku. Na ruce lze aplikavat i parafínový zábal, který pokožce prospívá. Hydratační krémy aplikujeme nejméně každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.

K léčbě chronického ekzému lze použít bariérový krém Dermaguard. Přesto že jej na pokožce necítíte ani nevidíte, vytváří mikrofilmovou bariéru proti většině agresivních látek a plní tak funkci ochranných rukavic. Dermaguard zároveň pokožku účinně hydratuje. Působí až 6 hodin, a to i po umytí, tak že není nutné pokožku opakovaně hydratovat. Krém není mastný ani parfémovaný. Lze použít na jakoukoliv část těla, mimo sliznic a očních víček.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…