ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení
Dermatologie Blog

Chronický ekzém

Chronický ekzém

Chronický ekzém je velmi častou dermatitidou. Nazývá se také ekzémem z opotřebení. Vzniká postupně, stykem pokožky s různými mýdly, čistidly, chemikáliemi.

Pokožka ztrácí své obranné mechanismy. Slábne, je suchá, napjatá, šupinatá, zarudlá, může praskat. Nejčastěji se chronický ekzém projeví na rukou - na hřbetech, dlaních, na prstech. Může se objevit také na obličeji, v důsledku častého používání líčidel, kosmetiky a odličovadel. Projevy pokožky jsou velmi podobné jiným dermatitidám, jako je kontaktní alergický nebo atopický ekzém. Narozdíl od nich, většinou nepřechází do mokvavých fází. Při správné péči o pokožku není nutné tento typ ekzému léčit pod dohledem lékaře kortikosteroidy.

 

Jak pečovat o chronicky narušenou pokožku?

Zásadním krokem je posílení a obnova bariérové ochranné funkce pokožky. Doby obnovy je cca měsíc. Při postižení rukou je nutností používat ochranné rukavice nebo bariérové krémy vždy, když pracujeme s agresivnějšími látkami. Zejména se jedná o mycí, prací a čistící prostředky, nátěry, barvy, při zahradních pracích a při práci v kuchyni (rostlinné a živočišné šťávy, kyseliny, škrob). Pokud se chronický ekzém objevil na obličeji, je nutné přestat používat kosmetiku, pokožku obnovit a poté začít používat jen kosmetiku určenou na přecitlivělou pleť.

Mytí a čištění pokožky: příliš časté mytí není u oslabené pokožky vhodné. Pokud to lze, k mytí rukou nebo obličeje používáme minerální nebo kojeneckou nechlorovanou vodu. Voda nesmí být horká (vysušuje), ale vlažná. V očištění používáme neparfémované mycí gely a mýdla s PH 5,5, aby zůstala zachována přirozená kyselost pokožky, např. Sonett Tekuté mýdlo, Linola mycí gel aj. Výhodou je, pokud obsahují oleje pro hydrataci (Protopan, A derma). Nepoužíváme žádné solviny a už vůbec ne kartáčky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netřeme, ale sušíme jemným poklepem nebo vzduchem. Po osušení vetřeme do pokožky hydratační krém, ideálně bez parfémů (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nejsou doporučovány, pokud neobsahují i hydratační složku. Na ruce lze aplikavat i parafínový zábal, který pokožce prospívá. Hydratační krémy aplikujeme nejméně každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.

K léčbě chronického ekzému lze použít bariérový krém Dermaguard. Přesto že jej na pokožce necítíte ani nevidíte, vytváří mikrofilmovou bariéru proti většině agresivních látek a plní tak funkci ochranných rukavic. Dermaguard zároveň pokožku účinně hydratuje. Působí až 6 hodin, a to i po umytí, tak že není nutné pokožku opakovaně hydratovat. Krém není mastný ani parfémovaný. Lze použít na jakoukoliv část těla, mimo sliznic a očních víček.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Atopický ekzém

Mnoho dětí se rodí se sklony k alergii po svých rodičích. Může se projevit například astmatem, potravinovou, pylovou nebo kontaktní alergií. U někoho se projeví brzy po narození, u někoho třeba až v…

Atopická dermatitida

Co je atopická dermatitida? Atopická dermatitida bývá nepřesné označení atopického ekzému. Pojďme si laicky projít základní slovníček pojmů vyskytujících se ve spojitosti s atopií a dermatitidou.…

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitidou se rozumí kožní podráždění způsobené kontaktem s nějakou látkou nebo více faktory. Může se jednat o pouhé podráždění nebo o alergii. Podráždění se vyskytuje 20 x častěji než…

Svědění kůže na rukou a nohou

Svědění kůže na rukou nebo nohou může mít příčiny různé. Od banálního poštípání hmyzem, popálení kopřivou, přes kožní záněty, plísně, parazity až k závažným onemocněním. V zásadě se dá říci, že…