ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Chronický ekzém

Chronický ekzém

Chronický ekzém je velmi častou dermatitidou. Nazývá se také ekzémem z opotřebení. Vzniká postupně, stykem pokožky s různými mýdly, čistidly, chemikáliemi.

Pokožka ztrácí své obranné mechanismy. Slábne, je suchá, napjatá, šupinatá, zarudlá, může praskat. Nejčastěji se chronický ekzém projeví na rukou - na hřbetech, dlaních, na prstech. Může se objevit také na obličeji, v důsledku častého používání líčidel, kosmetiky a odličovadel. Projevy pokožky jsou velmi podobné jiným dermatitidám, jako je kontaktní alergický nebo atopický ekzém. Narozdíl od nich, většinou nepřechází do mokvavých fází. Při správné péči o pokožku není nutné tento typ ekzému léčit pod dohledem lékaře kortikosteroidy.

chronický ekzém 2

Jak pečovat o chronicky narušenou pokožku?

Zásadním krokem je posílení a obnova bariérové ochranné funkce pokožky. Doby obnovy je cca měsíc. Při postižení rukou je nutností používat ochranné rukavice nebo bariérové krémy vždy, když pracujeme s agresivnějšími látkami. Zejména se jedná o mycí, prací a čistící prostředky, nátěry, barvy, při zahradních pracích a při práci v kuchyni (rostlinné a živočišné šťávy, kyseliny, škrob). Pokud se chronický ekzém objevil na obličeji, je nutné přestat používat kosmetiku, pokožku obnovit a poté začít používat jen kosmetiku určenou na přecitlivělou pleť.

Mytí a čištění pokožky: příliš časté mytí není u oslabené pokožky vhodné. Pokud to lze, k mytí rukou nebo obličeje používáme minerální nebo kojeneckou nechlorovanou vodu. Voda nesmí být horká (vysušuje), ale vlažná. V očištění používáme neparfémované mycí gely a mýdla s PH 5,5, aby zůstala zachována přirozená kyselost pokožky, např. Sonett Tekuté mýdlo, Linola mycí gel aj. Výhodou je, pokud obsahují oleje pro hydrataci (Protopan, A derma). Nepoužíváme žádné solviny a už vůbec ne kartáčky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netřeme, ale sušíme jemným poklepem nebo vzduchem. Po osušení vetřeme do pokožky hydratační krém, ideálně bez parfémů (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nejsou doporučovány, pokud neobsahují i hydratační složku. Na ruce lze aplikavat i parafínový zábal, který pokožce prospívá. Hydratační krémy aplikujeme nejméně každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.

K léčbě chronického ekzému lze použít bariérový krém Dermaguard. Přesto že jej na pokožce necítíte ani nevidíte, vytváří mikrofilmovou bariéru proti většině agresivních látek a plní tak funkci ochranných rukavic. Dermaguard zároveň pokožku účinně hydratuje. Působí až 6 hodin, a to i po umytí, tak že není nutné pokožku opakovaně hydratovat. Krém není mastný ani parfémovaný. Lze použít na jakoukoliv část těla, mimo sliznic a očních víček.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.