Co na atopický ekzém
Nejprve si musíme připustit, že atopický ekzém je onemocnění vrozené a prozatím nevyléčitelné. Může za něj porušená signalizace pokožky. Ta přemrštěně reaguje na podněty, které zdravému jedinci nevadí. Atopický ekzém se projevuje především suchostí kůže v době, kdy je onemocnění bez projevů a lokálními záněty v době, kdy dojde k tzv. vzplanutí nemoci.
Poprvé se atopický ekzém objevuje v dětském věku. Po pubertě dochází ke vzplanutí jen málokdy. Stačí ale trochu hormonální nebo psychické nerovnováhy, stres nebo pobyt v zátěžovém prostředí a atopický ekzém může opět vzplanout.
Co mohu dělat s ekzémem?
V každém případě se snažte udržet ekzém v klidu. Nejezte potraviny, které buď obsahují hodně histaminu, nebo podporují jeho vyplavování do těla. Právě histamin se uvolňuje do těla při alergiích a vyvolává otoky, svědění a záněty. Alergik by se měl vyhnout hlavně fermentovaným potravinám jako je káva, čaj, víno, uzeniny, trvanlivé salámy, některé sýry. Opatrně také s kyselým ovocem a zeleninou, mořskými plody, kešu a vlašskými ořechy.
Co na atopický ekzém v klidové době
Pokud je ekzém v klidovém stádiu, nejdůležitější je péče o pokožku. Při mytí a sprchování používejte gely a mýdla vstřícná k PH pokožky 5,5 a která neodmašťují, ale hydratují a obsahují i olejovou složku. Čím méně přísad obsahují, tím lépe. Např. Epaderm cream, Protopan Shower Oil, Eucerin UreaRepair PLUS, Linola Shower and Wash.
Pro hydrataci: už po několika hodinách je třeba pokožku znovu promazat. Nejlepší krém na atopický ekzém je např. Epaderm cream, Krém Basic 30, Dr Konrad AD lotio Chronic, Bioderma Atoderm, Eucerin pH5 Hydratační tělové mléko.
Můžete také vyzkoušet bariérový krém Dermaguard. Jeho výhodou je nejen účinná hydratace po dobu až 6 hodin ale po stejnou dobu také oslabenou kůži brání před podrážděním z vnějšího prostředí.
Co na atopický ekzém v době vzplanutí?
Suchá a svědivá ložiska: nepoužíváme mastné krémy, ale řešíme přiměřenou hydratací pokožky zvlhčujícími krémy bez parfemace, ideálně s delší dobou působení, např. Dermaguard, Exomega control, Linola lotion. Pozor na časté mytí, pokožce neprospívá.
Mokvavá ložiska: používáme zinkové oleje a uklidňující obklady z odvaru z řebříčku. Pro tuto fázi je účinnější používat lékařem předepsanou mast na atopický ekzém se sírou nebo s kortikoidy.