ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody závisí na příčině svědění.

Svědění kůže na prstech

 

Příčiny svědění kůže

Svědění může mít řadu příčin, od kousnutí hmyzem přes suchou kůži, alergii, nedostatek vitaminů až po různá dermatologická onemocnění (ekzém, lupénka) nebo užívání některých léků. Méně často se objevuje svědění kůže bez vyrážky, které obvykle postihuje celé tělo a bývá projevem vnitřního onemocnění (např. problémy se štítnou žlázou, játry, ledvinami ad.).
Ke svědění často přispívají i vnější vlivy jako nadměrné mytí, používání nevhodných mycích a kosmetických přípravků, ale i klimatické vlivy.
Přirozenou a často podvědomou reakcí na svědění je škrábání, které může na chvíli přinést úlevu, ale ve skutečnosti situaci jen zhorší. Proto raději vyzkoušejte některou z prověřených metod.

7 oblíbených metod, které pomáhají proti svědění kůže

1. Koupel z koloidních ovesných vloček
Použití ovesných koupelí patří mezi tradiční přírodní prostředek a ověřenou babskou radu na svědění kůže. Oves totiž obsahuje protizánětlivé sloučeniny, známé jako avenantramidy, které mají antioxidační a zklidňující účinek.
Koloidní ovesné vločky najdete v mnoha přípravcích, anebo si jednoduše koupel z ovesných vloček můžete připravit sami. Na přípravu budete potřebovat půl kilogramu ovesných vloček a tři litry horké vody. Ovesné vločky zalijete vodou a necháte hodinu stát. Pak směs přecedíte a výluh přidáte do vanové vody. Stačí 15minutová koupel, kterou můžete pro dosažení lepších výsledků opakovat pět dní za sebou. Tento typ lázně pomáhá při léčbě atopického ekzému a je vhodný i pro děti.

2. Chladivé obklady pro okamžitou úlevu

Další babskou radou, která zabírá na přetrvávající svědění, je aplikace chladivého obkladu na postižené místo. Obklad nechte na kůži alespoň 10 minut. Tato metoda je účinná, protože pocit chladu má znecitlivující účinek.

3. Hydratační krémy

Na suchou a ekzematickou pokožku pomáhá aplikace kvalitního hydratačního krému. Abyste snížili riziko alergických reakcí, volte hypoalergenní přípravky bez parfemace.
Hydratační krémy obvykle obsahují látky zvlhčující pokožku (glycerin, med, urea, kyselina hyaluronová, aloe vera, AHA kyseliny), dále přísady pomáhající uzamknout vlhkost v pokožce (včelí vosk, olivový olej, lanolin, vazelína) a třetí složkou jsou oleje a lipidy změkčující a vyživující pokožku. Ty pomáhají obnovit kožní bariéru a patří mezi ně bambucké máslo, ceramidy a různé druhy rostlinných olejů (hroznový, ricinový, avokádový, arganový či šípkový).
Hydratační krémy obsahují buď všechny, nebo jen některé z těchto přísad. Je důležité pečlivě vybírat podle složení a zkoušet různé produkty, protože každému vyhovuje něco jiného a některé složky mohou vaši pleť dráždit.

4. Omezení frekvence sprchování a použití vlažné vody

Na sprchování používejte vlažnou nebo studenou vodu, protože vysoké teploty mohou pokožku zbavit vlhkosti. Ve sprše byste neměli být déle než 20 minut a také byste měli snížit frekvenci sprchování. Ihned po osprchování se natřete hydratačním pleťovým mlékem, aby se nedošlo k vysušení pokožky.

5. Vyvážená strava

Pokud se vám najednou objeví vyrážka nebo suchá pokožka, zkuste změnit jídelníček. Úprava stravy je pro léčbu kožních potíží často zásadní, protože kůže je odrazem toho, co se děje uvnitř našeho těla. Tomu neprospívá příliš cukru, bílé mouky, uzenin, červeného masa, konzervantů, polotovarů a chemicky upravených potravin.
Do svého jídelníčku naopak zařaďte více zeleniny, ovoce a potraviny bohaté na vitaminy A, C, D a E. Vitamin A podporuje obnovu pokožky, vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu a udržení pružnosti kůže, vitamin D reguluje růst kožních buněk a vitamin E chrání buňky před oxidačním poškozením. Proti zánětům a svědění také pomáhá zinek.
V případě atopického ekzému se vyhýbejte potravinám s vysokým obsahem histaminu i těm, které podporují jeho uvolňování do organismu.

6. Omezení stresu

Dlouhodobý stres je jedním z faktorů, které mohou zhoršit nemoci jako lupénka nebo atopický ekzém, a tedy i svědění. Snažte se minimalizovat kontakt se známými stresory a adekvátně reagovat na situace, které nelze změnit. Stres pomáhá snižovat pravidelný sport, vědomé dýchání, meditace nebo jóga.

7. Dermaguard

Vyzkoušejte náš bariérový krém Dermaguard, který pokožku hydratuje, udržuje v ní vodu, zmírňuje svědění a chrání před volnými radikály i dráždivými látkami z okolního prostředí. Je vhodný pro suchou i ekzematickou pokožku. Dermaguard si můžete objednat přímo na našem webu nebo u naší partnerské lékárny.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…