ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Alergie na kov

Alergie na kov

Alergie na kov patří k nejčastější formě kontaktní alergie. Spíše, než o vrozenou alergii se jedná o získanou přecitlivělost vůči některým kovům, resp. vůči některé jejich složce. Alergie na kov znepříjemňuje život především lidem, kteří pracují ve strojírenských dílnách. Druhou častou skupinou postižených jsou lidé nosící šperky, včetně piercingů.

Nejčastější kovy způsobující podráždění

Nikl : odhaduje se, že citlivost vůči niklu má asi deset procent lidí. Nikl najdeme v nerezové a chirurgické oceli, nejrůznějších slitinách, přidává se do běžných bižuterních kovů vč. zlata.

Chrom se používá k ochraně kovových předmětů před korozí. Nalezneme jej pochromovaných koupelnových doplňků, vodovodních baterií, na různých autodílech i interiérových doplňcích.

Měď se přidává do bižuterních kovů, používá na výrobu měděného nádobí, je obsažena v mosazi, ze které se často dělají např. kliky nebo mince.

Kobalt se v běžném užívání objevuje při barvení skla a keramiky do modrých odstínů a objevuje se i ve šperkařství.

Běžné kovové výrobky, které nás mohou potrápit

Alergie na kov nebo přecitlivělost se objevuje především v místě kontaktu holé kůže s knoflíky u kalhot, přezkami a sponami na letních sandálech nebo hodinkách, u zipů, pod náramky, prsteny, náušnicemi a řetízky, při kontaktu s klíči, s mincemi.

Projevy alergie a přecitlivělosti

Při vrozené alergii na kov lidský organismus reaguje systémově. Kromě kožních projevů mohou nastat i potíže s dýcháním, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha. Alergie na kovy je prokazatelná kožními testy a postihuje jen malou skupinu lidí.
Kontaktní přecitlivělostí naproti tomu trpí asi 40 % lidí. Při přímém kontaktu s alergenem je místo dotyku zarudlé, silně svědí, může otékat, objeví se vyrážka. Při neřešení problému se mohou objevit puchýře nebo pokožka může praskat až do krve. K podráždění může dojít i nepřímým kontaktem. Pokud jsou ve vzduchu kovové částice, reakce se objeví na odhalených částech těla jako je na krk a obličej.

Alergie na kov může na rozdíl od přecitlivělosti způsobit celou řadu onemocnění. Např. reakce těla na amalgámové zubní výplně může způsobit únavový syndrom, svalové bolesti a křeče, poruchy vnímání a nespavost. Podobné stavy mohou nastat i po implantování různých kovových náhrad.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…