ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Alergie na kov

Alergie na kov

Alergie na kov patří k nejčastější formě kontaktní alergie. Spíše, než o vrozenou alergii se jedná o získanou přecitlivělost vůči některým kovům, resp. vůči některé jejich složce. Alergie na kov znepříjemňuje život především lidem, kteří pracují ve strojírenských dílnách. Druhou častou skupinou postižených jsou lidé nosící šperky, včetně piercingů.

Alergie na kov řetízky

Nejčastější kovy způsobující podráždění

Nikl : odhaduje se, že citlivost vůči niklu má asi deset procent lidí. Nikl najdeme v nerezové a chirurgické oceli, nejrůznějších slitinách, přidává se do běžných bižuterních kovů vč. zlata.

Chrom se používá k ochraně kovových předmětů před korozí. Nalezneme jej pochromovaných koupelnových doplňků, vodovodních baterií, na různých autodílech i interiérových doplňcích.

Měď se přidává do bižuterních kovů, používá na výrobu měděného nádobí, je obsažena v mosazi, ze které se často dělají např. kliky nebo mince.

Kobalt se v běžném užívání objevuje při barvení skla a keramiky do modrých odstínů a objevuje se i ve šperkařství.

Běžné kovové výrobky, které nás mohou potrápit

Alergie na kov nebo přecitlivělost se objevuje především v místě kontaktu holé kůže s knoflíky u kalhot, přezkami a sponami na letních sandálech nebo hodinkách, u zipů, pod náramky, prsteny, náušnicemi a řetízky, při kontaktu s klíči, s mincemi.

Projevy alergie a přecitlivělosti

Při vrozené alergii na kov lidský organismus reaguje systémově. Kromě kožních projevů mohou nastat i potíže s dýcháním, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha. Alergie na kovy je prokazatelná kožními testy a postihuje jen malou skupinu lidí.
Kontaktní přecitlivělostí naproti tomu trpí asi 40 % lidí. Při přímém kontaktu s alergenem je místo dotyku zarudlé, silně svědí, může otékat, objeví se vyrážka. Při neřešení problému se mohou objevit puchýře nebo pokožka může praskat až do krve. K podráždění může dojít i nepřímým kontaktem. Pokud jsou ve vzduchu kovové částice, reakce se objeví na odhalených částech těla jako je na krk a obličej.

Alergie na kov může na rozdíl od přecitlivělosti způsobit celou řadu onemocnění. Např. reakce těla na amalgámové zubní výplně může způsobit únavový syndrom, svalové bolesti a křeče, poruchy vnímání a nespavost. Podobné stavy mohou nastat i po implantování různých kovových náhrad.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…