ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Popraskaná kůže na rukou- Příčiny a 7 tipů, jak se jí zbavit

Popraskaná kůže na rukou- Příčiny a 7 tipů, jak se jí zbavit

Máte problémy se suchou a popraskanou kůží na rukou? V tomto článku se dozvíte, jak o popraskané ruce efektivně pečovat, aby vás netrápily a neomezovaly při běžných činnostech.

Popraskaná kůže na rukou 2

Příčiny popraskané kůže na rukou a prstech

Pokud se vám loupe kůže na rukou, máte bolestivé praskliny na prstech nebo popraskané ruce do krve, vždy je důležité zjistit, co rozpraskané ruce způsobilo, abyste mohli zvolit vhodnou léčbu. Příčin, proč vám praská kůže na rukou, je celá řada.
Mezi nejčastější patří:

Vnější vlivy
Řada lidí trpí suchou kůží na rukou v zimě. Je to proto, že mráz a vítr snižují vlhkost vzduchu a pokožku vysušují. To může vést až k popraskané kůži na prstech rukou.

Stárnutí
Čím jste starší, tím je vaše pokožka tenčí a méně pružná. Je to způsobeno sníženou produkcí kolagenu a elastinu, úbytkem tukové vrstvy pod kůží a změnami v hlubších vrstvách pokožky. K praskání pokožky na rukou také přispívá snížená produkce mazu.
Chemikálie a časté mytí
Pokud si často myjete ruce, můžete si poškodit ochrannou bariéru kůže. Když navíc používáte na mytí dezinfekce, dochází k nadměrnému vysoušení a podráždění pokožky.

Dehydratace
Nedostatečný příjem tekutin se na pokožce projevuje ztrátou pružnosti, suchostí, menší odolností a vznikem prasklin.
Nedostatečná péče o pokožku rukou
Ruce, kterým nevěnujete péči, mají sklon k suchosti a praskání. Tento problém je častý zejména v zimních měsících nebo v prostředích s nízkou vlhkostí, kdy studený a suchý vzduch pokožku ještě více vysušuje.

Nedostatek vitaminů a minerálů
Příčinou praskání kůže bývá i nedostatek některých vitaminů a minerálů (zejména vitaminů A, E, C, zinku a jódu).

Atopický ekzém
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je zánětlivý stav, kdy máte pokožku zarudlou, suchou a podrážděnou. Může se loupat nebo se na ní tvoří puchýřky.  

Popraskanou kůží na rukou netrpí jen dospělí, ale i děti. Loupání kůže na prstech u dětí bývá způsobeno častým mytím, protože děti ještě nemají plně vyvinutou ochrannou bariéru kůže. Pro zmírnění tohoto problému snižte frekvenci a dobu koupání, používejte spíše teplou, nikoli horkou vodu, a po mytí aplikujte dětské hydratační krémy.

7 účinných tipů na popraskané ruce
Při loupání kůže na dlaních a prstech, ale i jako prevenci, vyzkoušejte některou z účinných metod, jak zregenerovat ruce.

1. Použití jemných mycích prostředků a snížení frekvence mytí
Vyhněte se horké vodě, častému mytí rukou a agresivním mýdlům. Při mytí nádobí nebo úklidu noste ochranné rukavice.

2. Hydratační krémy a ochrana před mrazem a slunečním zářením
Bez dostatečné hydratace ztrácí kůže svou pružnost a může být suchá a popraskaná. Proto hydratujte ruce vždy při pocitu suchosti a stažení i během dne, zejména po každém umytí.
Přes den volte lehčí hydratační krémy na ruce, např. s glycerolem, měsíčkem lékařským a bambuckým nebo kakaovým máslem. Ty pokožku nejen změkčují, ale také zlepšují její pružnost a rychle se vstřebávají. Starší pleti prospívají přípravky s obsahem ceramidů.
Na noc použijte mastnější krémy, které na kůži vytvářejí ochranný film, pomáhají udržet v pokožce vlhkost, podporují její regeneraci a snižují pocit suchosti. Pro velmi suché ruce jsou ideální složky jako lanolin, výtažky z ovsa, urea, kyselina mléčná, kosmetická vazelína, včelí vosk nebo oleje (mandlový, rakytníkový, jojobový aj.).
V zimě chraňte ruce rukavicemi a v létě používejte krém s ochranným faktorem.

3. Krém na popraskané ruce – Dermaguard
Krém Dermaguard je speciálně vyvinutý pro suchou a atopickou pokožku. Poskytuje pleti dlouhodobou hydrataci, vytváří na ní ochrannou bariéru a je vhodný i pro velmi citlivou pokožku. Objednat si ho můžete na našem e-shopu nebo na webu naší partnerské lékárny.

4. Hydratační zábaly přes noc
Pro hloubkovou hydrataci aplikujte na ruce mastný krém nebo přírodní olej (např. kokosový nebo olivový) a nechte je působit přes noc pod bavlněnými rukavicemi.

5. Domácí peeling
Jemný peeling vytvoříte smícháním cukru s olivovým olejem nebo ovesných vloček s medem.

6. Tekutý obvaz
Na trhliny a praskliny aplikujte pro rychlejší hojení tekutý obvaz. Jde o speciální přípravek, který vytváří průhledný ochranný film na pokožce, podporuje hojení a zároveň chrání postižené místo před bakteriemi a nečistotami.

7. Léčba na předpis
Pokud trpíte ekzémem, lékař vám předepíše léky nebo léčbu, které vám pomohou příznaky zmínit.

Všechny uvedené metody poskytují okamžitou pomoc, ale i dlouhodobou péči o kůži rukou, a pomáhají udržet vaše ruce zdravé a hydratované. Zařazením těchto kroků do vašeho denního režimu  výrazně snížíte riziko vzniku popraskaných rukou.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Suchá kůže na rukou a na obličeji

Suchá kůže na rukou a suchá kůže na obličeji: co mají tyto potíže společného? Problémy se suchou kůží se rozhodně netýkají jen rukou. Suchá kůže se běžně vyskytuje i jinde na těle, například na…

Suchá kůže

Suchá kůže je běžným problémem, který trápí mnoho lidí po celém světě. Suchá kůže vzniká, když je narušena přirozená bariéra pokožky, která chrání kůži před vnějšími faktory a vlhkostí. Suchá kůže…

Krém na suché ruce

Jak se liší krémy na suché ruce a kdy jaký krém na suché ruce používat Vám poradíme v tomto článku.  Nabídka krémů na suché ruce je obrovská. Obrovsky se liší i ceny. Jaký je rozdíl mezi krémy na…

Hydratace pleti

Test hydratace pleti Uchopte palcem a ukazovákem kůži na hřbetu druhé ruky a nadzvedněte volnou kůži. Pak kůži pusťte a pozorujte, po jaké chvíli se vrátí do původní pozice. Pokud to trvá více než 2…