ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím?

Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na prvním místě bývá příliš časté a nesprávné mytí. Mnoho lidí se domnívá že časté mytí hydratuje.

Popraskaná kůže na prstech  2

 Opak je pravdou.

Příliš teplá voda pokožku vysušuje. Běžná mýdla mají louhový základ, který z pokožky smývá její přirozený film. Pohromou pro ruce je používání solvin a podobných "brusných" past. Konečné drbání ručníkem působí v narušené pokožce mikrotrhlinky. Porušená kůže je pak přecitlivělá a snadno se podráždí.

Druhou příčinou narušení kožní bariéry je práce, při které dochází k mechanickému poškozování. Nemusí se jednat zdaleka o práci manuální a fyzicky namáhavou. K tomu, aby se odřel ochranný film pokožky a ta se vysušila stačí např. dlouhodobé a opakované listování papíry. U žen pokožku často poškozují domácí chemikálie používané při úklidu či nevhodná kosmetika.

Třetím častým faktorem kůže bývá vrozená porucha tvorby lipidů v pokožce, která se manifestuje jako atopický nebo alergický ekzém. Popraskaná kůže na prstech může být i jednorázovým projevem v případě kontaktu se silnou zásadou (např. bazénová chemie), kyselinou, rostlinnou leptající silicí (např. bolševník, pastinák). Může se jednat i o bakteriální onemocnění. nejčastěji o nějaký druh plísně. Relativně často se jedná o projev zapaření, např. v gumových rukavicích.Co dělat s loupající se kůží na prstech?
Nejprve je důležité zjistit o jaké onemocnění se jedná. Zhoršuje se po práci? Vzniklo spíše postupně? Opakuje se? Pak se bude spíše jednat o některou formu iritačního ekzému nebo o dyshidrotický ekzém. Léčba je u ekzémů stejná a je odvislá od toho, jak ložiska vypadají.

Pouze suchou a lehce zarudlou kůži bez viditelných prasklin lze uklidnit bariérovým krémem Dermaguard z lékárny. Ten dlouhodobě hydratuje, a hlavně pokožku dlouhodobě chrání před dalším drážděním, které by se rozvinulo do bolestivých, suchých a praskajících krust nebo do mokvavých a svědivých puchýřků.
Pokud už se na prstech objevuje tvrdá zrohovatělá kůže, která praská do krve, můžeme vyzkoušet domácí léčbu za pomocí koupelí v silně naředěném roztoku hypermanganu světle růžové barvy, Jarischově roztoku nebo v odvaru z řebříčku. Několika minutové koupeli ruce osušíme poklepem a můžeme namazat zinkovou mastí z lékárny. Do doby zahojení hlubokých prasklin musíme používat bavlněné rukavice. Pokud potřebuje ale ruce zahojit co nejdříve, je jistější navštívit dermatologa a nechat si předepsat lehčí kortikoidovou mast. Aby se problém neopakoval, je důležité začít používat bariérové krémy typu Dermaguard. Podkožní puchýřky, které nepraskají lze opět vyhojit zinkovou mastí, výše uvedenými koupelemi a aplikací bariérového krému. Mokvavá ložiska se můžeme pokusit zklidnit koupelí v černém čaji. Po koupeli ložisko namažeme ichtoxylovou černou mastí z lékárny. V této fázi je lepší navštívit dermatologa, aby nám předepsal kortikoidovou mast na předpis.
Jednorázové poleptání opět řešíme podle vzhledu pokožky. Důležitá je desinfekce a sterilní krytí po dobu léčby, aby nedošlo k druhotné infekci. Při hlubokém poleptání vyhledáme praktického lékaře.
Máme-li podezření na plíseň, zakoupíme v lékárně po konzultaci s lékárníkem vhodný krém. Je třeba léčit alespoň 14 dní, jinak se plíseň objeví znovu.
Zapařeniny na rukou léčíme dobrým větráním a zásypy a krémy na opruzeniny.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…