ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Opruzeniny z plenek

Opruzeniny z plenek

Jednorázové plenky přinášejí úlevu v péči o děti, osoby s inkontinencí a ležící pacienty. Bohužel, používání jednorázových plenek bývá, vzhledem k ceně, často nedostatečné. To vede k opruzeninám a k plenkové dermatitidě.

Opruzeniny z plenek 2

Opruzenina nebo alergie z plenek?

Klasické opruzeniny vzniknou, pokud je hygiena nedostatečná. U miminek je potřeba pleny měnit alespoň 5 - 8x denně, u dospělých alespoň 4x, a u všech kategorií vždy po stolici. Sebelepší plenka nedokáže bránit rozkladu moči, a právě amoniak je hlavní příčinou podráždění kůže.

Také se může stát, že plenková hygiena je prováděna dostatečně, a přesto pokožka vypadá, jako by trpěla opruzeninami. Stejně jako u opruzenin je horká, rudá, mohou se nyní vyskytovat pupínky. Na rozdíl od opruzenin však postižená místa nebývají v oblasti styku pokožky s močí nebo stolicí. Spíše se vyskytují na břiše, na bocích nebo okolo nohaviček. Pak se pravděpodobně nejedná o opruzeninu, ale o reakci na samotnou plenku. Při její výrobě se používají často bělidla, ropné látky a lepidla. Citlivá nebo alergická pokožka na ně reaguje.

Léčba opruzeniny z plenek

Při léčbě opruzeniny nepoužíváme čistící ubrousky. Opruzenou pokožku omyjeme vlažnou vodou. Sušíme pouze vzduchem. Suchou opruzeninu ošetříme podle stupně poškození. Pokud pokožka nemokvá, stačí použít dětský zásyp s azulenem. Plenu ihned nedáváme, necháme pokožku větrat co nejdéle. Před nasazením pleny použijte krémy vytvářející ochranný film, např. zinkový. Od 3 let můžete použít bariérový krém Dermaguard.
Mokvavou opruzeninu opláchněte vodou a antiseptickým mycím gelem a nechte větrat. Místo zásypu použijte olejové krémy -  Rybilku nebo Imazol. U mokvavé opruzeniny je důležité předejít infikování. Pokud se nelepší déle než 3 dny, poraďte se s lékařem.

 Léčba alergie a podráždění z plenek

Na rozdíl od opruzeniny přecitlivělost doprovází většinou svědění. Proto rudou a podrážděnou pokožku zklidníme obkladem z výluhu černého čaje. Pokud je mokvavá, koupelí ve slabě růžovém roztoku hypermanganu. Pokožku necháme osušit nebo ofénovat vlažným vzduchem. Nemokvavý projev ošetříme zinkovým krémem nebo hydrokortizonem. Na zklidněnou suchou pokožku můžeme použít bariérový krém Dermaguard, který omezí opakovanému podráždění. Mokvavý projev ošetřujeme gely s obsahem dehtu, síry nebo zinku, které ho vysuší.
Pokud je poškození pokožky většího rozsahu, svědění neustává, kůže se zhoršuje, je třeba navštívit dermatologa, aby předepsal léčivo s kortikoidy.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co na opruzeniny u dospělých

Opruzeniny u dospělých jsou mnohdy tabuizovaným tématem. Zvláště když se tvoří na místech, která považujeme za intimní zónu. Jak takovým opruzeninám předcházet a co na opruzeniny u dospělých funguje,…

Opruzeniny v tříslech

Třísla, respektive vnitřní strany stehen jsou velmi náchylné ke vzniku opruzenin, vyrážek a ekzémů. Horko, pot a tření. To jsou hlavní příčiny opruzeniny v tříslech. Zapocená a odřená pokožka je…

Vyrážka z potu

I když je pot tělu přirozená tekutina, občas zapocená místa mohou přinášet problémy nejen ve formě zápachu, ale také nepříjemných vyrážek. Jaké vyrážky z potu se mohou objevit? Jak poznat o kterou…

Opruzeniny u miminek

Opruzeniny u miminek jsou častou můrou novopečených maminek. Proč vznikají opruzeniny u miminek když jednorázové kalhotky slibují opak?  Jak tomu účinně bránit a co dělat pokud už se to stane? Jak…