Opruzeniny z plenek
Jednorázové plenky přinášejí úlevu v péči o děti, osoby s inkontinencí a ležící pacienty. Bohužel, používání jednorázových plenek bývá, vzhledem k ceně, často nedostatečné. To vede k opruzeninám a k plenkové dermatitidě.
Opruzenina nebo alergie z plenek?
Klasické opruzeniny vzniknou, pokud je hygiena nedostatečná. U miminek je potřeba pleny měnit alespoň 5 - 8x denně, u dospělých alespoň 4x, a u všech kategorií vždy po stolici. Sebelepší plenka nedokáže bránit rozkladu moči, a právě amoniak je hlavní příčinou podráždění kůže.
Také se může stát, že plenková hygiena je prováděna dostatečně, a přesto pokožka vypadá, jako by trpěla opruzeninami. Stejně jako u opruzenin je horká, rudá, mohou se nyní vyskytovat pupínky. Na rozdíl od opruzenin však postižená místa nebývají v oblasti styku pokožky s močí nebo stolicí. Spíše se vyskytují na břiše, na bocích nebo okolo nohaviček. Pak se pravděpodobně nejedná o opruzeninu, ale o reakci na samotnou plenku. Při její výrobě se používají často bělidla, ropné látky a lepidla. Citlivá nebo alergická pokožka na ně reaguje.
Léčba opruzeniny z plenek
Při léčbě opruzeniny nepoužíváme čistící ubrousky. Opruzenou pokožku omyjeme vlažnou vodou. Sušíme pouze vzduchem. Suchou opruzeninu ošetříme podle stupně poškození. Pokud pokožka nemokvá, stačí použít dětský zásyp s azulenem. Plenu ihned nedáváme, necháme pokožku větrat co nejdéle. Před nasazením pleny použijte krémy vytvářející ochranný film, např. zinkový. Od 3 let můžete použít bariérový krém Dermaguard.
Mokvavou opruzeninu opláchněte vodou a antiseptickým mycím gelem a nechte větrat. Místo zásypu použijte olejové krémy - Rybilku nebo Imazol. U mokvavé opruzeniny je důležité předejít infikování. Pokud se nelepší déle než 3 dny, poraďte se s lékařem.
Léčba alergie a podráždění z plenek
Na rozdíl od opruzeniny přecitlivělost doprovází většinou svědění. Proto rudou a podrážděnou pokožku zklidníme obkladem z výluhu černého čaje. Pokud je mokvavá, koupelí ve slabě růžovém roztoku hypermanganu. Pokožku necháme osušit nebo ofénovat vlažným vzduchem. Nemokvavý projev ošetříme zinkovým krémem nebo hydrokortizonem. Na zklidněnou suchou pokožku můžeme použít bariérový krém Dermaguard, který omezí opakovanému podráždění. Mokvavý projev ošetřujeme gely s obsahem dehtu, síry nebo zinku, které ho vysuší.
Pokud je poškození pokožky většího rozsahu, svědění neustává, kůže se zhoršuje, je třeba navštívit dermatologa, aby předepsal léčivo s kortikoidy.