Co na opruzeniny u dospělých
Opruzeniny u dospělých jsou mnohdy tabuizovaným tématem. Zvláště když se tvoří na místech, která považujeme za intimní zónu. Jak takovým opruzeninám předcházet a co na opruzeniny u dospělých funguje, pokud už vznikly?
Prevence opruzenin je známá. Zvýšená hygiena při zapaření a vzdušné oblečení z přírodních materiálů. Aby na se na zapařené pokožce nemnožily bakterie, které zapařenou pokožku dráždí a nakonec způsobí zánět, je dobré používat bariérový krém. Účinkuje až 6 hodin, omezuje množení bakterií a chrání pokožku před podrážděním.
Co na opruzeniny u dospělých? Záleží na stupni opruzeniny.
Je-li pouze lehce načervenalá a pokrytá mazem, je třeba jí lehce omýt mýdlem s Ph 5,5, např. Balea MED (DM drogerie). Kyselejší nebo zásaditější mýdla narušují Ph kůže a tím její ochrannou bariéru. Opruzeninu zasypeme dětským zásypem, např. Avirilem. Postižené místo se snažíme větrat. Pokud to nelze (např. při opruzenině pod prsy, konečníku, v tříslech, použijeme místo zásypu bariérový krém. Ten by měl pokožku ochránit do doby, než bude možné opruzeninu znovu omýt a vyvětrat.
Rudá a pálící nemokvavá opruzenina u dospělého se ošetřuje suchým prostředkem - pudrem, zásypem. Měl by obsahovat zinek, např. Herbacos, Arnika. Opruzeninu lehce omyjeme nealkalickým mýdlem. Nesušíme ručníkem, ale necháme ji osušit vzduchem, je možné použít i fén. Zasypeme nebo napudrujeme. Nezakrýváme a necháváme kůži dýchat. Několik hodin by mělo postačit k tomu, že opruzenina přestane pálit a podráždění ustupuje. Aby nedošlo k opětovnému podráždění, aplikujte bariérový krém Dermaguard. Ten ochrání pokožku do doby, než bude čas opruzeninu opět omýt, zasypat a vyvětrat.
Co na opruzeniny u dospělých, když pokožka mokvá?
Na mokvavá místa nepoužíváme zásypy a pudry, ale obklady z řepíku, dubové kůry či silně ředěného hypermanganu. Nejprve však pokožku jemně omyjeme vlažnou vodou a sprchovým gelem, opět s Ph 5,5. Následuje obklad či koupel po dobu 5-10 minut. Pokožku bezkontaktně vysušíme a na opruzeninu naneseme mast s ichtamolem (tzv. černá mast). Necháme odvětrat. Opakujeme několikrát denně, alespoň 3-4x.
Pokud se opruzenina nelepší nebo se stav zhoršuje, pravděpodobně je infikována. Je zapotřebí vyhledat lékaře, který předepíše mast s antibiotiky.