ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení
Dermatologie Blog

Numulární ekzém

Numulární ekzém

Numulární ekzém se objevuje jako opožděná zánětlivá reakce pokožky přecitlivělé na antigeny mikrobů a jen v období narušené bariérové funkce kůže. Pravděpodobně se jedná o reakci na jinou infekci v organismu, např. kvasinkovou nebo streptokokovou.

Na pokožce se objevují oválné, zarudlé plochy kůže s ostře ohraničenými okraji, běžně o velikosti 1-5 cm, často i více. Plochy se skládají z drobných pupínků nebo puchýřků. Puchýřky praskají a mění se v mokvavé plochy, nebo se naopak ložisko extrémně vysušuje a loupe. Hojení probíhá bez jizev, někdy dochází k mírné změně pigmentace.

 

Léčba numulárního ekzému se odvíjí od povahy ložisek. Vždy musí obsahovat antimikrobiální a protizánětlivou složku. Při lehkých mokvavých projevech postačí koupele v silně zředěném roztoku (do světle růžové barvy) hypermanganu, 3% borové vodě nebo v Jarischově roztoku. Po koupeli je třeba pokožku udržet vláčnou a zároveň sterilní. Aplikujeme např. zinkový olej, ichtoxilovou černou mast nebo kosmeticky nevzhlednou, ale účinnou enciánovou violeť. Ekzém se doléčí kortikoidní masti na předpis lékaře.

Suchá a loupající se ložiska můžeme vyzkoušet promazávat volně prodejnými mastmi s protizánětlivou, hydratující a proti svědící složkou, např. Imazol či Halicar. Účinnější jsou masti na předpis s obsahem kortikoidů.

Projevy podrážděné pokožky bývají snadno zaměnitelné. Pokud výše uvedená léčba není účinná, nebo již po několika týdnech dojde k recidivě, je nutné uvažovat o změně diagnózy směrem k nějakému plísňovému onemocnění, např. tinea corporis, přenosného ze zvířat.

Prevence: vzhledem k tomu, že často dochází k recidivám, je nutné dodržovat některá opatření. Nevhodné je příliš časté mytí kůže běžnými mýdly a sprchovými gely, které mění PH kůže. Lépe je používat PH neutrální prostředky. Déle je nutné vyvarovat se styku s dráždivými a alergizujícími látkami, a to používáním rukavic a ochranných prostředků. Ideální se jeví moderní bariérové krémy. Na pružné, dobře hydratované a nepoškozené pokožce se mikrobům nedaří.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Atopický ekzém

Mnoho dětí se rodí se sklony k alergii po svých rodičích. Může se projevit například astmatem, potravinovou, pylovou nebo kontaktní alergií. U někoho se projeví brzy po narození, u někoho třeba až v…

Atopická dermatitida

Co je atopická dermatitida? Atopická dermatitida bývá nepřesné označení atopického ekzému. Pojďme si laicky projít základní slovníček pojmů vyskytujících se ve spojitosti s atopií a dermatitidou.…

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitidou se rozumí kožní podráždění způsobené kontaktem s nějakou látkou nebo více faktory. Může se jednat o pouhé podráždění nebo o alergii. Podráždění se vyskytuje 20 x častěji než…

Svědění kůže na rukou a nohou

Svědění kůže na rukou nebo nohou může mít příčiny různé. Od banálního poštípání hmyzem, popálení kopřivou, přes kožní záněty, plísně, parazity až k závažným onemocněním. V zásadě se dá říci, že…