ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Numulární ekzém

Numulární ekzém

Numulární ekzém se objevuje jako opožděná zánětlivá reakce pokožky přecitlivělé na antigeny mikrobů a jen v období narušené bariérové funkce kůže. Pravděpodobně se jedná o reakci na jinou infekci v organismu, např. kvasinkovou nebo streptokokovou.

Na pokožce se objevují oválné, zarudlé plochy kůže s ostře ohraničenými okraji, běžně o velikosti 1-5 cm, často i více. Plochy se skládají z drobných pupínků nebo puchýřků. Puchýřky praskají a mění se v mokvavé plochy, nebo se naopak ložisko extrémně vysušuje a loupe. Hojení probíhá bez jizev, někdy dochází k mírné změně pigmentace.

numulární ekzém foto

Léčba numulárního ekzému se odvíjí od povahy ložisek. Vždy musí obsahovat antimikrobiální a protizánětlivou složku. Při lehkých mokvavých projevech postačí koupele v silně zředěném roztoku (do světle růžové barvy) hypermanganu, 3% borové vodě nebo v Jarischově roztoku. Po koupeli je třeba pokožku udržet vláčnou a zároveň sterilní. Aplikujeme např. zinkový olej, ichtoxilovou černou mast nebo kosmeticky nevzhlednou, ale účinnou enciánovou violeť. Ekzém se doléčí kortikoidní masti na předpis lékaře.

Suchá a loupající se ložiska můžeme vyzkoušet promazávat volně prodejnými mastmi s protizánětlivou, hydratující a proti svědící složkou, např. Imazol či Halicar. Účinnější jsou masti na předpis s obsahem kortikoidů.

Projevy podrážděné pokožky bývají snadno zaměnitelné. Pokud výše uvedená léčba není účinná, nebo již po několika týdnech dojde k recidivě, je nutné uvažovat o změně diagnózy směrem k nějakému plísňovému onemocnění, např. tinea corporis, přenosného ze zvířat.

Prevence: vzhledem k tomu, že často dochází k recidivám, je nutné dodržovat některá opatření. Nevhodné je příliš časté mytí kůže běžnými mýdly a sprchovými gely, které mění PH kůže. Lépe je používat PH neutrální prostředky. Déle je nutné vyvarovat se styku s dráždivými a alergizujícími látkami, a to používáním rukavic a ochranných prostředků. Ideální se jeví moderní bariérové krémy. Na pružné, dobře hydratované a nepoškozené pokožce se mikrobům nedaří.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.