ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzémy na rukou

Ekzémy na rukou

Ekzémy na rukou se vyskytují z několika příčin a v několika formách. Povíme si o nejčastějších formách ekzémů na rukou a o jejich léčbě.

Ekzémy na rukou - pupínky

Nejčastější formou ekzému na rukou je ekzém z opotřebení neboli chronická iritační dermatitida. Vzniká po dlouhodobém styku s chlorovanou vodou, mýdly a domácími chemikáliemi. Kůže na dlaních a hřbetech rukou je suchá, svědící, olupuje se a tvoří se na ní mikrotrhlinky.

Léčba tohoto ekzému spočívá především v dobré hydrataci kůže (ne však častém mytí), ochraně před chemikáliemi a citlivém mytí. Časté mytí rukou pokožku poškozuje. Používejte pouze vlažnou vodu, místo mýdel používejte neparfémované mycí emulze, ruce neotírejte třením ale oklepem. Po umytí použijte hydratační krém – opět bez parfemace. Při práci používejte rukavice. Můžete použít také řešení 2 v 1, bariérový krém Dermaguard. Tento krém účinně hydratuje a po dobu několika hodin chrání kůži jako štít před většinou domácí chemie a chlorem ve vodě.

Druhým častým ekzémem je ekzém akutní. Může se jednat o jednorázovou epizodu, např. poleptání kyselinou, zásadou (např. Savo) nebo jedovatou rostlinnou šťávou (bolševník, škumpa, pastinák atd.) Tento druh ekzému postihuje každého, kdo přijde s látkou do styku.

Léčba spočívá v hojivých obkladech a promazávání hojivými mastmi, podobně jako u popálenin. Prevencí je používání rukavic nebo bariérového krému.

Třetím nejčastějším ekzémem na rukou je ekzém atopický. Je snadno zaměnitelný s alergickým kontaktním ekzémem. Na rozdíl od něj se atopie objevuje již v kojeneckém věku. Později může zmizet, ale opět se kdykoliv objevit. Atopická kůže je celkově přecitlivělá, a tak se ložiska ekzému objevují nejen v místě kontaktu pokožky s alergenem. Pokožka reaguje i na alergeny ve stravě. Atopie se na rukou projevuje i na jiných místech, než jsou dlaně. Především v záloktí, na zápěstí, v zákolenních jamkách, na krku atd.

Léčba je podobná léčbě alergického kontaktního ekzému. Mastí na předpis léčíme postižená místa. Ke koupelím a mytí používáme přípravky pro atopickou pokožku. Oslabenou kožní bariéru na vyléčených místech posilujeme bariérovým krémem.

Alergický kontaktní ekzém je onemocnění vrozené, kdy alergik mívá vnímavost vůči jednomu až několika alergenům. Častěji se jedná o látku, která se běžně vyskytuje v okolí postiženého. Alergenů je kolem 3-4 tisíc. Některé vyvolávají alergii ihned po prvním kontaktu, jiné postupně. Nejznámějšími alergeny jsou soli kovů (bižuterie, kovové knoflíky, zipy). Po kontaktu s alergenem pokožka začne v místě dotyku úporně svědit, zrudne, mohou se na ní vytvořit puchýřky nebo naopak suché krusty, které praskají do krve. Může také dojít k dušení, teplotám, bolestem břicha, otokům. V takovém případě je nutné bezodkladně vyhledat lékaře.

Ekzém lze uklidnit mastmi na předpis, ale pokud se neodstraní alergen, problém se opakuje. Často není možné se alergenu vyhnout, protože pokožka dokáže reagovat na jedinou molekulu. Prevencí před opakováním ekzému je používat bariérovou ochranu kůže.

Získaný kontaktní ekzém z přecitlivělosti je příznaky zaměnitelný s kontaktním alergickým ekzémem nebo atopií. Nezasahuje ale celý imunitní systém, pouze pokožku. Jedná se o druhou nejčastější příčinu nemocí z povolání. Častým stykem s dráždivou látkou se vůči ní stane pokožka přecitlivělou. Reaguje svěděním, zarudnutím, tvorbou praskajících krust nebo mokvavých pupínků. Typicky se projevy zklidní v době pracovního volna.

Léčba je stejná jako u atopického a alergického ekzému. Zklidňující koupele a kortikoidové masti na předpis. Hlavní je zamezit dráždění kůže. Kromě pracovních rukavic lze použít bariérový krém Dermaguard, který ochrání pokožku až na 6 hodin.

Občas se na rukou objevuje mykóza, zaměněná za dyshidrotickou formu kontaktního nebo atopického ekzému. Mykóza čili houbové nebo plísňové onemocnění se na ruce nejčastěji přenese z nohou. Plísním se daří především mezi prsty, odtud se mohou rozšířit na dlaně. Kůže svědí, pálí, dělají se pupínky, je rudá, olupuje se.

Léčba zahrnuje používání antimykotik, která se dají zakoupit v lékárně i bez předpisu. Léčit se doporučuje alespoň 14 dní od vymizení příznaků, protože tyto infekce jsou velmi úporné.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Vyrážka

Pod pojmem vyrážka si většina lidí vybaví zarudlé pupínky vyskytující se na pokožce. Takových vyrážek je spousta. Jaká vyrážka je ta, která Vás trápí? Ty nejčastější se pokusíme odhalit.

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…