ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzém na prstech rukou

Ekzém na prstech rukou

Ekzém na prstech rukou je velmi nepříjemné onemocnění. Pokud se skutečně jedná o ekzém, a ne o plísňové onemocnění, musíme se smířit s tím, že bez důkladné prevence se problémy budou pravděpodobně opakovat. Jak zabránit vzniku ekzému na prstech rukou a jak ho léčit, pokud se objeví?

ekzém na prstech rukou 2

Ekzém je vlastně obranným mechanismem narušené kůže. Do oslabené pokožky pronikne dráždivá látka a pokožka se snaží jí odstranit neinfekčním zánětem. Z toho jasně vyplývá, že prevence ekzému spočívá v péči o pokožku rukou a v odstranění dráždivých podnětů.

Časté mytí kůži neprospívá, chlor ve vodě kůži vysušuje. Ekzematickou pokožku nečistíme běžnými mýdly, ale těmi, které mají PH kolem 5,5. To je přirozená kyselost pokožky. Zásaditá mýdla s PH vyšší než 6 pokožku odmašťují a tím narušují její ochranný film. Nikdy nepoužíváme k čištění pasty a abraziva. Voda musí být teplá, nikoliv horká. Sušíme vzduchem nebo poklepem, ne drhnutím a třením. Po umytí aplikujeme hydratační nebo bariérový krém. Např. Dermaguard udrží pokožku hydratovanou a vytváří neviditelnou bariéru proti řadě alergenů a dráždidel kůže, aniž by zanechával mastné stopy. Svou funkci plní 4-6 hodin.

I přes důkladnou prevenci se však může stát, že se ekzém na prstech rukou objeví znovu. Nejrychlejší způsob léčby jsou kortikoidové masti na předpis lékaře. Je-li čekací lhůta na vyšetření delší, můžeme se pokusit ekzém na prstech rukou léčit sami. Pro úspěšnou léčbu je třeba vyhodnotit, v jaké fázi ekzém je.

Pro suchou, zarudlou svědící kůži s šupinkami se hodí promazávání olivovým nebo slunečnicovým olejem, zinkovým krémem či parafínovým krémem. Vhodný je také v lékárně míchaný Synderman. Ruce hydratujeme co nejčastěji hydratačními krémy.

Mozolnatou, hyperkeratickou kůži, která tvoří krusty zrohovatělé kůže ošetřujeme parafínem, vazelínou, mandlovým olejem nebo opět výše zmíněnou mastí Synderman.

Pokud zrohovatělá kůže praská do krve, použijeme na noc zápařný obklad. připravíme si výluh z ovesných vloček, do kterého přidáme trochu olivového nebo slunečnicového oleje. V lékárně můžeme také zakoupit hotové koupele pro tvrdou a zrohovatělou kůži s prasklinami. Přiložíme si obklad a přes něj mikrotenový sáček. Nakonec natáhneme bavlněné rukavice.

Tvoří-li se pod kůží nahmatatelné drobné puchýřky naplněné tekutinou a kůže se loupe v cárech, pomáhá osvědčený zinková pasta, měsíčková mast nebo koupele v řepíku, řebříčku nebo brutnáku.

Při mokvání, kdy se vytváří rudá a svědící ložiska s mokvavým povrchem a stroupky používáme vysušující koupele rukou a obklady. Používáme hodně ředěný hypermanganu světle růžové barvy, výluh z dubové kůry, z černého čaje, Jarischův roztok nebo 3 % borovou vodu. Po koupeli ruce ošetříme zinkovým olejem nebo černou ichtoxylovou mastí.

Pokud se v průběhu léčby objeví nepříjemné pálení, stupňuje se svědění a kůže se nezklidňuje ale naopak dráždí, je třeba léčbu přerušit a poradit se v lékárně nad dalším postupem. Při podezření na druhotnou infekci zanesenou do ekzému je třeba vyhledat lékařské ošetření a nečekat několik dní nebo týdnů.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…