ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Ekzém na dlaních

Ekzém na dlaních

Ekzém na dlaních se vykytuje jako reakce pokožky na podráždění. Nejčastěji se jedná o pracovní ekzém, který vzniká, když je pokožka zatěžována dlouhodobě dráždivými látkami, tzv. iritační ekzém. Méně často se ekzém na dlaních vyskytuje alergický kontaktní ekzém s alergií na konkrétní alergen. Třetí častou skupinou ekzému na dlaních je náhodný kontakt s kůži poškozující látkou, tzv. akutní toxická dermatitida.

Suchá kůže - budoucí problém

Iritační ekzém na dlaních se zpočátku projevuje suchou a olupující se kůží. K léčbě by postačila dobrá hydratace, promazávání a používání rukavic nebo bariérového krému.
Časem se pokožka stává čím dál víc citlivou. Krom olupování začíná rudnout a svědit. V tomto případě je na místě pokožku zklidnit vlažnou koupelí nebo obklady z řepíku, silně ředěném hypermanganu, ovesných vloček, černém čaji apod. Po koupeli je třeba pokožku namazat krémem s hydratační složkou. Před prací ruce ochraňte bariérovým krémem, nebo používejte rukavice.
Pokud nebudete dodržovat tento režim, pokožka začne reagovat dvěma způsoby. Buď začne vytvářet mozolům podobná místa tvrdé kůže, tzv. krusty, které mohou bolestivě praskat do hloubky a krvácet. Nebo se objeví pupínky a puchýřky, které obsahují tekutinu. Silně svědí, praskají a pokožka mokvá.
Zde již s domácími prostředky nevystačíme. Na krusty je třeba v lékárně opatřit změkčující a hojivé masti, většinou zinkové nebo s ichtyolem, tzv. černou mast. Na mokvavé plochy použijeme zinkový olej nebo opět Ichtoxylovou mast. Nepoužívejte mastné krémy. Mokvavé plochy je třeba držet v čistotě, např. používat bílé bavlněné rukavice. Pokud ekzém neustupuje, je na místě navštívit kožního lékaře a nechat si předepsat masti či spreje obsahující kortikoidy. Po vyléčení je nutné používat bariérový krém nebo rukavice, jinak se problém bude opakovat.

Alergický ekzém odhalí testy

Alergický kontaktní ekzém na dlaních se vyskytuje u jedinců s vrozenou poruchou. Pokožka nepřiměřeně reaguje na jeden až několik alergenů. Tento alergen je odhalitelný kožními testy. Nejčastěji jde o soli kovů, latex, zvířecí srst, rostlinné a živočišné šťávy a proteiny. Alergik se těmto látkám musí obloukem vyhnout. Projevy alergického ekzému jsou stejné jako u ekzému iritačního. Přicházejí ale rychleji: V řádech od cca 30 ti minut do 48 hodin proběhne celá reakce od zarudnutí a svědění až k tvorbě puchýřků a mokvání. Alergickou reakci může doprovázet teplota nebo nevolnost.
Léčba je stejná jako u iritačního ekzému. Na samém počátku reakce můžeme vyzkoušet kalciovou mast, která někdy dokáže reakci pokožky zmírnit. Prevencí je používání bariérového krému.

Popáleniny od citronu?

Akutní toxická dermatitida se může jevit podobně jako ekzém na dlaních. V tomto případě pokožku naruší chemikálie. A to nejen např. louhy či kyseliny, ale také rostlinné šťávy. Často se tento druh dermatitidy vyskytuje při sklizni pastináku a petržele a při zpracování citrusů a fíků. Látky, které obsahují, způsobí při dopadu světla na potřísněné místo chemickou reakci a pokožku popálí. Stejně reaguje i bolševník nebo fikus.
Po zasažení kyselinou nebo louhem nebo rostlinou je třeba okamžitě pokožku omýt proudem vody. Při velkém zasažení vyhledat lékaře. Drobnější plochy hojit jako u popálenin – používat antiseptika a sterilní krytí. Prevencí je používání rukavic nebo bariérového krému. Při používání bariérového krému je pokožka schopna odolat zasažení po dobu několika minut, které jsou potřeba k vyhledání vody na oplach.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…