Ekzém na dlaních
Ekzém na dlaních se vykytuje jako reakce pokožky na podráždění. Nejčastěji se jedná o pracovní ekzém, který vzniká, když je pokožka zatěžována dlouhodobě dráždivými látkami, tzv. iritační ekzém. Méně často se ekzém na dlaních vyskytuje alergický kontaktní ekzém s alergií na konkrétní alergen.
Alergický nebo iritační ekzém na dlaních
Existuje rozdíl mezi alergickým a iritačním ekzémem na dlaních. Alergie znamená vrozenou poruchu - atopii, při které tělo přemrštěně reaguje na alergen. Většinou se jedná o jeden až dva alergeny, vzácně o pět a více. Při iritaci (podráždění) se jedná o vzniklou přecitlivělost pokožky. Na podráždění vznikne reakce pouze v místě kontaktu s dráždivou látkou. Existují tisíce látek na které pokožka může reagovat podrážděním.
Projevy alergického i iritačního ekzému na dlaních jsou zaměnitelné, léčba i prevence je stejná. Alergii, na rozdíl od přecitlivělosti, může určit kožní test.
Projevy ekzému na dlaních
V prvním stupni iritace (podráždění) se ekzém na dlaních projevuje suchou a olupující se kůží. V těchto začátcích postačí pokožku podpořit dobrou hydratací a používáním rukavic nebo bariérového krému.
Při druhém stupni podráždění začíná kůže na dlaních rudnout a svědit. V tomto případě lze ještě dráždění zklidnit vlažnou obklady nebo koupelí z odvaru řepíku, silně ředěného hypermanganu, odvaru z ovesných vloček nebo černého čaje. Po koupeli je třeba pokožku namazat krémem s hydratační složkou. Před další prací ruce ochraňte bariérovým krémem, nebo používejte rukavice.
Při třetím stupni podráždění vznikne neinfekční zánět. Objeví se ekzém na dlaních. Buď ve formě krust (mozolům podobná místa tvrdé kůže) které bolestivě praskají do hloubky a mohou krvácet. Nebo se objeví pupínky a puchýřky, které obsahují tekutinu. Silně svědí, praskají a pokožka se loupe v cárech, praská a mokvá.
Zde již s domácími prostředky většinou nevystačíme. Na krusty je třeba v lékárně opatřit změkčující a hojivé masti, většinou zinkové nebo s ichtyolem, tzv. černou mast. Na mokvavé plochy použijeme zinkový olej nebo opět ichtoxylovou mast. Nepoužívejte mastné krémy. Mokvavé plochy je třeba držet v čistotě, např. používat bílé bavlněné rukavice. Pokud ekzém neustupuje, nebo se objeví příznaky jako bolest břicha a teplota, je na místě navštívit kožního lékaře.
Po vyléčení je nutné používat bariérový krém nebo rukavice, jinak se problém bude opakovat.