ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Dyshidrotický ekzém na rukou

Dyshidrotický ekzém na rukou

Dyshidrotický ekzém na rukou se typicky vyskytuje konkrétně na dlaních, v meziprstí a vnějších hranách prstů a někdy i na ploskách chodidel. Vyskytuje se spolu s atopickou nebo kontaktní dermatitidou.

Dyshidrotický ekzém na rukou 2

Příznaky dyshirotického ekzému jsou malé podkožní pupínky a puchýřky. Kůže může a nemusí svědit. Pupínky jsou hmatatelné, i když často nejsou viditelné.

Léčba dyshidrotického ekzému

Pupínky pokožka reaguje na nějaký alergen, se kterým se setkala v posledních 2- 72 hodinách. Proto je třeba popřemýšlet co mohlo pokožku podráždit a té činnosti se vyhýbat. Je třeba začít používat ochranné rukavice, nebo pokud je dyshidrotický ekzém v suché, a ještě v nerozpraskané fázi, modernější bariérové krémy, např. v lékárně zakoupený Dermaguard.

V počáteční fázi dyshidrotického ekzému je pokožka pouze podrážděná a pod kůží jsou hrbolky stěží nahmatatelné. V této fázi dyshidrotického ekzému nepoužíváme mastné krémy, ale řešíme přiměřenou hydratací pokožky zvlhčujícími krémy bez parfemace, ideálně s delší dobou působení. Např. bariérový krém Dermaguard dokáže kromě ochrany pokožky také hydratovat a to 4-6 hodin, aniž by se z pokožky omyl. Pozor na časté mytí rukou – to pokožce neprospívá. Mýdla a čistící pasty pokožku odmašťují a mění její přirozené PH. Drhnutí ručníkem způsobuje v oslabené pokožce mikrotrhlinky a k dyshidrotickému ekzému se může přidat infekce.

Projevuje-li se dyshidrotický ekzém suchými a popraskanými místy, popřípadě svědí-li, můžeme vyzkoušet mazat masti s kyselinou salicylovou, zinkem, močovinou, dehtem aj. Při silném svědění můžeme použít v lékárně volně prodejná antihistaminika.

Pokud se pod pokožkou nachází puchýřky naplněné tekutinou, používáme zinkový krém z lékárny. Dlaně můžeme koupat v silně naředěném roztoku hypermanganu světle růžové barvy, nebo v odvaru z řebříčku. Nepoužívejte heřmánek, je to silný alergen a oslabená pokožka na něj může reagovat.

Ve fázi, kdy pupínky nezmizely, ale začaly praskat, kůže se loupe a vytváří se na ní mokvavá ložiska, můžeme se pokusit pokožku zklidnit koupelí v černém čaji. Po koupeli ložisko namažeme ichtoxylovou černou mastí z lékárny. V této fázi je lepší navštívit dermatologa, aby nám předepsal kortikoidovou mast na předpis. Kortikoidů se není třeba obávat.

Prevence je nezbytnou součástí života s přecitlivělou pokožkou. Používáním bariérového krému můžete docílit výrazného zlepšení stavu kůže a omezit opakování problémů s kůží.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.