ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Co na popraskané ruce do krve

Co na popraskané ruce do krve

Proč se stává, že nám někdy popraskají ruce do krve? Jak popraskané ruce do krve léčit? A dá se popraskaným rukou předcházet?

Příčina popraskaných rukou do krve je vždy stejná - narušená kožní bariéra. K narušení dojde buď mechanicky, nebo pokud je kůže oslabená. Aby nedocházelo k mechanickému poškození oděrem, poleptáním nebo poraněním, je nutné používat ochranné rukavice. Také v případě, kdy je kůže oslabená např. při atopickém, kontaktním nebo chronickém ekzému, je nutné předcházet tomu, aby kůže byla drážděna.

Prevence

Doporučovanou prevencí je používání tzv. bariérových krémů. Existuje jich několik druhů. Mastné, kdy bariéru před drážděním vytváří tuk, především lanolin a sádlo. Minerální krémy vytváří na pokožce ochranný povlak, např. zinkový, parafínový. Dimethiconové krémy obsahují křemíkový mikrofilm. Jejich výhodou je úplná vstřebatelnost do pokožky, dlouhodobý účinek a hydratace - např. Dermaguard.

Co na popraskané ruce do krve?

Vždy záleží na tom, jakého typu jsou rány, které se objevily.

Pokud byly ruce vysušené tak, že se objevily mozolnaté krusty, které popraskaly, musíme nejprve uzavřít rány a následně tvrdá ložiska navrstvené pokožky silně hydratovat. K uzavření ran se doporučují zápařné obklady. Jako tekutinu pro obklad použijeme buď v lékárně zakoupené hotové koupele, nebo si můžeme připravit i domácí variantu. Skvělý je vývar z ovesných vloček s trochou olivového nebo kokosového oleje. Hrst vloček asi 20 minut povaříme. Po zchladnutí přikápneme několik kapek oleje a ve sliznatém vývaru namočíme gázu nebo sterilní látku. Tu přiložme na praskliny, přes ní natáhneme mikrotenový sáček a ruce necháme pařit několik hodin, nejlépe přes noc. Otevřené praskliny by se měly zacelit. Následně musíme krusty často promazávat, aby se odlouply. To může trvat několik dní.

Jiný je postup, pokud je pokožka na rukou mokvavá a krvácení je spíš z puchýřků, smíchané a tekutinou která tvoří strupy. V takovém případě je třeba použít vysýchavé koupele. Nejčastěji je doporučován slabý roztok hypermanganu, výluh z dubové kůry, černý čaj, řepík nebo řebříček. Koupel rukou trvá cca 10 minut, pak necháme ruce 20 minut schnout a znovu opakujeme. Nakonec je dobré ruce ošetřit černou ichtoxylovou mastí. Ta brání druhotné infekci a udržuje pokožku vláčnou.

Je nutné poznamenat, že domácí léčba nemusí vést k rychlému výsledku. Může vést i ke zhoršení, pokud kůže na některou složku zareaguje alergicky. Účinnou léčbou jsou kortikoidové masti na předpis od kožního lékaře. Mastí není třeba se bát, léčba trvá jen krátce. Důležitá je prevence, aby se léčba nemusela často opakovat.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…

Alergie na kov

Alergie na kov patří k nejčastější formě kontaktní alergie. Spíše, než o vrozenou alergii se jedná o získanou přecitlivělost vůči některým kovům, resp. vůči některé jejich složce. Alergie na kov…