ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Co na popraskané ruce do krve

Co na popraskané ruce do krve

Proč se stává, že nám někdy popraskají ruce do krve? Jak popraskané ruce do krve léčit? A dá se popraskaným rukou předcházet?

Příčina popraskaných rukou do krve je vždy stejná - narušená kožní bariéra. K narušení dojde buď mechanicky, nebo pokud je kůže oslabená. Aby nedocházelo k mechanickému poškození oděrem, poleptáním nebo poraněním, je nutné používat ochranné rukavice. Také v případě, kdy je kůže oslabená např. při atopickém, kontaktním nebo chronickém ekzému, je nutné předcházet tomu, aby kůže byla drážděna.

Co na popraskané ruce do krve koupele

Prevence

Doporučovanou prevencí je používání tzv. bariérových krémů. Existuje jich několik druhů. Mastné, kdy bariéru před drážděním vytváří tuk, především lanolin a sádlo. Minerální krémy vytváří na pokožce ochranný povlak, např. zinkový, parafínový. Dimethiconové krémy obsahují křemíkový mikrofilm. Jejich výhodou je úplná vstřebatelnost do pokožky, dlouhodobý účinek a hydratace - např. Dermaguard.

Co na popraskané ruce do krve?

Vždy záleží na tom, jakého typu jsou rány, které se objevily.

Pokud byly ruce vysušené tak, že se objevily mozolnaté krusty, které popraskaly, musíme nejprve uzavřít rány a následně tvrdá ložiska navrstvené pokožky silně hydratovat. K uzavření ran se doporučují zápařné obklady. Jako tekutinu pro obklad použijeme buď v lékárně zakoupené hotové koupele, nebo si můžeme připravit i domácí variantu. Skvělý je vývar z ovesných vloček s trochou olivového nebo kokosového oleje. Hrst vloček asi 20 minut povaříme. Po zchladnutí přikápneme několik kapek oleje a ve sliznatém vývaru namočíme gázu nebo sterilní látku. Tu přiložme na praskliny, přes ní natáhneme mikrotenový sáček a ruce necháme pařit několik hodin, nejlépe přes noc. Otevřené praskliny by se měly zacelit. Následně musíme krusty často promazávat, aby se odlouply. To může trvat několik dní.

Jiný je postup, pokud je pokožka na rukou mokvavá a krvácení je spíš z puchýřků, smíchané a tekutinou která tvoří strupy. V takovém případě je třeba použít vysýchavé koupele. Nejčastěji je doporučován slabý roztok hypermanganu, výluh z dubové kůry, černý čaj, řepík nebo řebříček. Koupel rukou trvá cca 10 minut, pak necháme ruce 20 minut schnout a znovu opakujeme. Nakonec je dobré ruce ošetřit černou ichtoxylovou mastí. Ta brání druhotné infekci a udržuje pokožku vláčnou.

Je nutné poznamenat, že domácí léčba nemusí vést k rychlému výsledku. Může vést i ke zhoršení, pokud kůže na některou složku zareaguje alergicky. Účinnou léčbou jsou kortikoidové masti na předpis od kožního lékaře. Mastí není třeba se bát, léčba trvá jen krátce. Důležitá je prevence, aby se léčba nemusela často opakovat.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…

Popraskaná kůže na prstech

Popraskaná kůže na prstech ruky nebo nohy je častým trápením. Příčinou je narušená a tím oslabená kožní bariéra. Co s tím? Nejprve si zodpovíme otázku, co může narušit kožní bariéru. Překvapivě to na…

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.