Alergie na prach
Musíme rozlišovat opravdovou alergii na prach a přecitlivělost. Alergie je onemocnění systémové a povětšinou se týká jednoho či dvou alergenů. Často je při alergii na prach alergenem bílkovina obsažená ve výměšcích roztočů. Pouhá molekula této bílkoviny dokáže alergika potrápit. Organismus reaguje systémově - brání se nejen slzením či kýcháním, ale také vyrážkou, někdy teplotou, bolestí hlavy, v extrémních případech dušením, anafylaktickým šokem i smrtí.

Přecitlivělost není alergie.
Objevuje se, někdy mizí, hodně záleží na momentální kondici. Podnětů, které mohou podráždit je mnoho. Srst a peří, pyly, smog, těkavé chemické látky, plísně atd. Někdy dotyčná osoba ani neví, co jí vlastně dráždí. Testy dokáží odhalit alergeny, ale na přecitlivělost jsou krátké.
Alergie na prach i přecitlivělost vůči prachu může mít různé podoby. Nejčastěji jsou to respirační problémy jako je kýchání, kašel, "rýma" a slzení očí. Alergie na prach i přecitlivělost se také mohou projevovat na pokožce formou vyrážek, kopřivek a ekzémů.
Léčba
Léčba alergie na prach patří do rukou alergologa. Testy odhalí alergen a lékař poskytne účinné léčivo, které je většinou na předpis. Jedná se o různé typy inhalátorů a léků s antihistaminiky či kortikoidy nebo kromony.
Přecitlivělost lze většinou zvládnout s volně prodejnými léky. Dostupná jsou různá antihistaminika ve formě tablet a sprejů a nosních kapek. Také se doporučuje výplach nosních dutin mořskou vodou nebo izotonickým solným roztokem.
Vyhýbat konkrétnímu alergenu nebo podráždění bývá obtížné. Nejúčinnější je používat respirátor.
Léčba kožních projevů
Léčba kožních projevů alergie i přecitlivělosti na prach rovněž spočívá ve vyhýbání se alergenu nebo dráždivé látce. Pro prevenci lze doporučit bariérový krém, který izoluje pokožku od prachu a zabrání alergenu kontaktu s kůží.
Pokud už se problémy s kůží vyskytnou, léčba je symptomatická - léčí se projevy.
Mírnější projevy lze zvládnout domácí léčbou. Na suchou a šupinatou kůži používáme hydratační krémy s antialergickým složením. Mastné krémy používáme pouze obsahují-li i hydratační složku. Místa, která mokvají ošetřujeme koupelí (řepík, hypermangan, černý čaj apod.) nebo obkladem. Po zhruba 5. minutové koupeli necháme pokožku dýchat a nepřekrýváme. Opakujeme několikrát denně.
Pokud se příznaky po 2-3 dnech nelepší, vyhledáme dermatologa.
