Alergie na nikl
Odborná literatura uvádí, přecitlivělost na nikl se vyskytuje u 17 % žen a 5 % mužů. Pokud se nikl sloučí s kobaltem, riziko vzniku reakce je dokonce 30 %. Alergie je tak častá, že alergologové a dermatologové mají k dispozici speciální nickel spot test, kterým dokáží zjistit, který předmět nikl uvolňuje.
Název nikl odkazuje na horníky nenáviděného zlomyslného skřítka Nickela. Ten měl na svědomí, že se ze zdánlivě měděné rudy nedala měď vyrobit. Jednalo se totiž o nikl. Nikl se později stal velmi oblíbeným kovem. Nikl nalezneme v běžném životě téměř všude. Obsahuje ho bižuterie, kovové doplňky, často obroučky brýlí, zipy, knoflíky, ale také nerezové šperky, některá chirurgická ocel a bohužel i starší typy různých implantátů – od zubních korunek po kloubní náhrady.
Projevy alergie na nikl a přecitlivělosti se naštěstí většinou omezují na povrchový neinfekční zánět pokožky v místě kontaktu. Ale u lidí, kteří mají v těle implantát uvolňující niklové ionty, může vyvolat řadu reakcí. U pacientů se projevují řadou nespecifických a stupňujících se obtíží, které jsou běžnými vyšetřeními nevysvětlitelné. V případě podezření alergie na nikl jsou ale dobře zjistitelné tzv. Melisa testem.
Kožní projevy alergie na nikl
V místě kontaktu s předmětem pokožka rudne, svědí, otéká. Mohou se vytvářet puchýřky, suché krusty a strupy.
Léčba pokožky při alergii na nikl
Doplněk, který pokožku dráždí je nutné ihned přestat používat. Jinak se po vyléčení problém objeví znovu. Zánět kůže vyvolaný niklem se léčí podle příznaků. Pouze zarudlou a svědící pokožku je třeba zklidnit. Pomohou studené obklady, obklady z výluhu ovesných vloček nebo bylinkové z řebříčku. Lze použít i krém z lékárny. Pokud se již pokožka loupe, je třeba použít obklad a poté promazávat nemastnými hydratačními krémy. Pokud se projeví dyshidrotický příznak v podobě tekutinou naplněných puchýřků, pomohou vysušující obklady, např. silně naředěný hypermangan. Pokud příznaky po několika dnech nemizí nebo se stupňují, je třeba navštívit lékaře, aby předepsal kortikosteroidové masti. Ty zabírají rychle a spolehlivě a při občasném použití nepřinášejí vedlejší účinky.
Předcházet podráždění při používání výrobků s niklem pomůže bariérový krém Dermaguard.