Alergická reakce kůže
Alergické reakce kůže tvoří dvě skupiny onemocnění. Jednorázovou a systémovou. Jak je rozlišit a léčit si povíme v tomto článku.
Jednorázová alergická reakce kůže může nastat při fotoalergické reakci. Kombinace nějakého přípravku (nejčastěji léků) a slunce způsobí, že kůže zčervená, oteče, svědí, někdy se vytvoří puchýřky. Podobně se projeví také fytofotodermatitida, kterou působí rostlinná šťáva (např. bolševník, pastinák, celer, citron, fík) v kombinaci se sluncem.
Obě fotodermatitidy se léčí chlazením postiženého místa a mastmi s nízkým obsahem kortikosteroidů. Fytofotodermatitidě lze předejít používáním ochranného bariérového krému nebo rukavicemi.
Často pokožka reaguje přecitlivěle na některé látky, kterých je v současnosti známo přes 3 tisíce. Tato přecitlivělost má pět hlavních forem a nazývá se kontaktním ekzémem.
Systémová alergické reakce kůže nastává, pokud k ní má jedinec vrozenou, genetickou dispozici. Jedná se především o atopický ekzém a kontaktní alergický ekzém, kopřivku a angioedém.
Kopřivka se může projevit jednak jako reakce na chlad či horko, jednak jako reakce organismu na některé potraviny, nápoje, léky, ale také při stresu nebo nemoci. Kůže zrudne, svědí, objevují se drobné pupínky, které se slívají do větších skvrn, často doprovázených otokem. U těžších forem může být kopřivka doprovázena dušností, otokem jazyka, krku. Lehké formy se léčí volně prodejnými antihistaminiky, na těžší nebo chronické stavy předepisuje léky lékař.
Angioedém je otok kůže jako důsledek alergické reakce. Vyvolávají ho podobně jako u kopřivky některé potraviny, nápoje, léky, může se objevit po bodnutí hmyzem. Angioedém se objevuje často spolu s kopřivkou. Léčba je stejná jako u kopřivky. Při těžších stavech se podává injekčně hydrocortizon.