ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Alergická reakce kůže

Alergická reakce kůže

Alergické reakce kůže tvoří dvě skupiny onemocnění. Jednorázovou a systémovou. Jak je rozlišit a léčit si povíme v tomto článku.

Jednorázová alergická reakce kůže může nastat při fotoalergické reakci. Kombinace nějakého přípravku (nejčastěji léků) a slunce způsobí, že kůže zčervená, oteče, svědí, někdy se vytvoří puchýřky. Podobně se projeví také fytofotodermatitida, kterou působí rostlinná šťáva (např. bolševník, pastinák, celer, citron, fík) v kombinaci se sluncem.

alergicka reakce kůže-dyshidrotický ekzém

Obě fotodermatitidy se léčí chlazením postiženého místa a mastmi s nízkým obsahem kortikosteroidů. Fytofotodermatitidě lze předejít používáním ochranného bariérového krému nebo rukavicemi.

Často pokožka reaguje přecitlivěle na některé látky, kterých je v současnosti známo přes 3 tisíce. Tato přecitlivělost má pět hlavních forem a nazývá se kontaktním ekzémem.

Systémová alergické reakce kůže nastává, pokud k ní má jedinec vrozenou, genetickou dispozici. Jedná se především o atopický ekzém a kontaktní alergický ekzém, kopřivku a angioedém.

Kopřivka se může projevit jednak jako reakce na chlad či horko, jednak jako reakce organismu na některé potraviny, nápoje, léky, ale také při stresu nebo nemoci. Kůže zrudne, svědí, objevují se drobné pupínky, které se slívají do větších skvrn, často doprovázených otokem. U těžších forem může být kopřivka doprovázena dušností, otokem jazyka, krku. Lehké formy se léčí volně prodejnými antihistaminiky, na těžší nebo chronické stavy předepisuje léky lékař.

Angioedém je otok kůže jako důsledek alergické reakce. Vyvolávají ho podobně jako u kopřivky některé potraviny, nápoje, léky, může se objevit po bodnutí hmyzem. Angioedém se objevuje často spolu s kopřivkou. Léčba je stejná jako u kopřivky. Při těžších stavech se podává injekčně hydrocortizon.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…