ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Alergická reakce kůže

Alergická reakce kůže

Alergické reakce kůže tvoří dvě skupiny onemocnění. Jednorázovou a systémovou. Jak je rozlišit a léčit si povíme v tomto článku.

Jednorázová alergická reakce kůže může nastat při fotoalergické reakci. Kombinace nějakého přípravku (nejčastěji léků) a slunce způsobí, že kůže zčervená, oteče, svědí, někdy se vytvoří puchýřky. Podobně se projeví také fytofotodermatitida, kterou působí rostlinná šťáva (např. bolševník, pastinák, celer, citron, fík) v kombinaci se sluncem.

Obě fotodermatitidy se léčí chlazením postiženého místa a mastmi s nízkým obsahem kortikosteroidů. Fytofotodermatitidě lze předejít používáním ochranného bariérového krému nebo rukavicemi.

Často pokožka reaguje přecitlivěle na některé látky, kterých je v současnosti známo přes 3 tisíce. Tato přecitlivělost má pět hlavních forem a nazývá se kontaktním ekzémem.

Systémová alergické reakce kůže nastává, pokud k ní má jedinec vrozenou, genetickou dispozici. Jedná se především o atopický ekzém a kontaktní alergický ekzém, kopřivku a angioedém.

Kopřivka se může projevit jednak jako reakce na chlad či horko, jednak jako reakce organismu na některé potraviny, nápoje, léky, ale také při stresu nebo nemoci. Kůže zrudne, svědí, objevují se drobné pupínky, které se slívají do větších skvrn, často doprovázených otokem. U těžších forem může být kopřivka doprovázena dušností, otokem jazyka, krku. Lehké formy se léčí volně prodejnými antihistaminiky, na těžší nebo chronické stavy předepisuje léky lékař.

Angioedém je otok kůže jako důsledek alergické reakce. Vyvolávají ho podobně jako u kopřivky některé potraviny, nápoje, léky, může se objevit po bodnutí hmyzem. Angioedém se objevuje často spolu s kopřivkou. Léčba je stejná jako u kopřivky. Při těžších stavech se podává injekčně hydrocortizon.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…