ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Vyrážka z potu

Vyrážka z potu

I když je pot tělu přirozená tekutina, občas zapocená místa mohou přinášet problémy nejen ve formě zápachu, ale také nepříjemných vyrážek. Jaké vyrážky z potu se mohou objevit? Jak poznat o kterou vyrážku z potu se jedná?


Opruzeniny (intertrigo) – ohraničené, červené, někdy až mokvající plochy vznikající mechanickým třením kůže, nedostatečnou hygienou a pocením. Vznikají na nevětraném místě v kožních záhybech. Vyskytují se nejčastěji kolem konečníku a genitálií, v podpaží, v tříslech a v dalších kožních záhybech (u žen například pod prsy).

Atletická noha (tinea pedis) je plísňové onemocnění způsobené zapářkou a sporami hub. Postihuje nejčastěji zapařenou kůži v meziprstí nohou, na zevním okraji chodidla, patě nebo nožní klenbě. Kůže svědí a objevují se vodnaté puchýřky nebo prasklinky. Mykózu lze přenést z nohou na kteroukoliv část těla, nejčastěji na dlaně. Někdy je k diagnóze nutné provést mikroskopické vyšetření. Mykóza se léčí většinou přípravky dostupnými bez předpisu v lékárně. Důležité v prevenci je střídání obuvi, časté měnění ponožek, na veřejných koupalištích nosit plážovou obuv. Zabránit přenosu může také bariérový krém.

Potničky (miliaria) jsou relativně častým onemocněním potních žláz. V těle dojde k blokádě potních kanálků při působení tepla a vlhka. Pot se nedostane na povrch kůže, ale uniká do pokožky. Existují čtyři základní typy potniček.

Miliaria crystallina – převážně u kojenců se vyskytující nesvědivé čiré puchýřky cca 1 mm velké, převážně na hlavě a krku.

Miliaria profunda postihuje převážně dospělé. Nesvědící 1-3 mm veliké bílé puchýřky naplněné bílým hnisem na trupu a horních končetinách připomínají akné.

Miliaria rubra se vyskytují často u kojenců jako svědivé červené zanícené pupínky nebo puchýřky na obličeji a ve vlasech. U dospělých se projevují převážně na krku a v horní části trupu mimo obličeje a dlaní. Projevy miliaria rubra mohou být zaměněny za ekzém.

Léčba miliárií spočívá v omezení fyzické námahy a pobytu v teple, používat vzdušný bavlněný oděv a běžný pitný režim (velký příjem tekutiny zvyšuje pocení a zhoršuje stav). Pokožku umývat antiseptickým mycí gelem, aby nedošlo k druhotné infekci a ošetřovat tekutým pudrem s lihem a cloroxinem na předpis. Doba ústupu cca 2-3 týdny.

U kojenců nedochází v projevům potniček v důsledku ucpání potních žláz, ale protože jejich žlázy ještě nejsou dovyvinuté. Pot zůstává dlouho na povrchu kůže a jemná dětská pokožka na něj reaguje tvorbou potniček. Aby pot pokožku nedráždil, lze použít bariérovou ochranu pokožky.


Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Co na opruzeniny u dospělých

Opruzeniny u dospělých jsou mnohdy tabuizovaným tématem. Zvláště když se tvoří na místech, která považujeme za intimní zónu. Jak takovým opruzeninám předcházet a co na opruzeniny u dospělých funguje,…

Opruzeniny v tříslech

Třísla, respektive vnitřní strany stehen jsou velmi náchylné ke vzniku opruzenin, vyrážek a ekzémů. Horko, pot a tření. To jsou hlavní příčiny opruzeniny v tříslech. Zapocená a odřená pokožka je…

Opruzeniny u miminek

Opruzeniny u miminek jsou častou můrou novopečených maminek. Proč vznikají opruzeniny u miminek když jednorázové kalhotky slibují opak?  Jak tomu účinně bránit a co dělat pokud už se to stane? Jak…

Ženské tabu: opruzeniny pod prsy

Většina žen si je dobře vědoma, jakou roli jejich ňadra v naší civilizaci hrají. O jejich případných vadách či nedostatcích nerady mluví. Tak je tomu i u opruzenin pod prsy. Přitom touto opruzeninou…