ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Kontaktní nebo atopický ekzém?

Kontaktní nebo atopický ekzém?

Objevil se Vám ekzém na rukou, v zákolenní nebo na obličeji? Správná diagnostika je pro léčbu zásadní.

Téměř čtvrtina lidí v průběhu života zažije, že se jim na pokožce objeví zarudlá místa, která jsou suchá a intenzivně svědí. Někdy v místě kůže i praská nebo se objevují vodnaté pupínky. Postižený vyzkouší několik lidových rad na zklidnění a když to nepomáhá, navštíví kožního lékaře.

Nejběžnější diagnózou bývá atopický ekzém. Lékař odhadne diagnózu atopického ekzému nejčastěji podle anamnézy.

kontaktní nebo atopický ekzém testovani-2

Tedy podle toho, jak je pacient starý, na kterých místech se u něj ekzém vyskytuje a zda-li měl někdo z rodiny podobné problémy. Předepisují se léčiva v podobě kortikoidních mastí, pěn, olejů. Jsou velmi účinné, hormony v nich obsažené účinně tlumí svědění i dráždění a ekzém po nich většinou na čas ustoupí. Za nějakou dobu se znovu objeví a kolečko se opakuje. S každým projevem ekzému se také naruší kožní bariéra a oslabená kůže se senzibilizuje. To znamená že se stává vnímavější k celé řadě látek a snadno se podráždí.

Když se stav pacienta přes nejlepší péči nelepší, lékař by měl uvažovat o změně diagnózy. Měl by provést epikutánní testy na alergeny. Přijde-li lékař na to, že původně atopický ekzém je ekzém alergický, má pacient lepší vyhlídky na úspěšnou léčbu. Alergici mívají reakci většinou jen na 1-2 alergeny, výjimečně na více než 5. Podaří-li se nalézt a odstranit alergen, projevy ekzému se neopakují nebo ne tak často.

Pacient s atopickým ekzémem musí přijmout skutečnost, že se jedná o celoživotní onemocnění a o svou pokožku se bude muset intenzivně starat. Pro oba pacienty, s kontaktním i s atopickým ekzémem platí, že by měli posílit bariérovou funkci kůže.

Dermatologové doporučují používat bariérové krémy typu Dermaguard. Krém Dermaguard vyváří na pokožce neviditelný ochranný štít proti většině alergenů vyskytujících se v prostředí. Protože alergen nepronikne k pokožce, ta zůstává nepodrážděná. Doba ochrany je kolem 4-6ti hodin. Kůži krém také účinně hydratuje, ale nemastí. Dá se použít na kteroukoliv část těla, mimo sliznic. Krém obsahuje dimethicon, který z pokožky vyprchává postupně působením kyselosti potu. Krém není parfémovaný a je také volně prodejný v lékárnách.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…