ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Kontaktní nebo atopický ekzém?

Kontaktní nebo atopický ekzém?

Objevil se Vám ekzém na rukou, v zákolenní nebo na obličeji? Správná diagnostika je pro léčbu zásadní.

Téměř čtvrtina lidí v průběhu života zažije, že se jim na pokožce objeví zarudlá místa, která jsou suchá a intenzivně svědí. Někdy v místě kůže i praská nebo se objevují vodnaté pupínky. Postižený vyzkouší několik lidových rad na zklidnění a když to nepomáhá, navštíví kožního lékaře.

Nejběžnější diagnózou bývá atopický ekzém. Lékař odhadne diagnózu atopického ekzému nejčastěji podle anamnézy.

Tedy podle toho, jak je pacient starý, na kterých místech se u něj ekzém vyskytuje a zda-li měl někdo z rodiny podobné problémy. Předepisují se léčiva v podobě kortikoidních mastí, pěn, olejů. Jsou velmi účinné, hormony v nich obsažené účinně tlumí svědění i dráždění a ekzém po nich většinou na čas ustoupí. Za nějakou dobu se znovu objeví a kolečko se opakuje. S každým projevem ekzému se také naruší kožní bariéra a oslabená kůže se senzibilizuje. To znamená že se stává vnímavější k celé řadě látek a snadno se podráždí.

Když se stav pacienta přes nejlepší péči nelepší, lékař by měl uvažovat o změně diagnózy. Měl by provést epikutánní testy na alergeny. Přijde-li lékař na to, že původně atopický ekzém je ekzém alergický, má pacient lepší vyhlídky na úspěšnou léčbu. Alergici mívají reakci většinou jen na 1-2 alergeny, výjimečně na více než 5. Podaří-li se nalézt a odstranit alergen, projevy ekzému se neopakují nebo ne tak často.

Pacient s atopickým ekzémem musí přijmout skutečnost, že se jedná o celoživotní onemocnění a o svou pokožku se bude muset intenzivně starat. Pro oba pacienty, s kontaktním i s atopickým ekzémem platí, že by měli posílit bariérovou funkci kůže.

Dermatologové doporučují používat bariérové krémy typu Dermaguard. Krém Dermaguard vyváří na pokožce neviditelný ochranný štít proti většině alergenů vyskytujících se v prostředí. Protože alergen nepronikne k pokožce, ta zůstává nepodrážděná. Doba ochrany je kolem 4-6ti hodin. Kůži krém také účinně hydratuje, ale nemastí. Dá se použít na kteroukoliv část těla, mimo sliznic. Krém obsahuje dimethicon, který z pokožky vyprchává postupně působením kyselosti potu. Krém není parfémovaný a je také volně prodejný v lékárnách.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…