ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak se zbavit ekzému na obličeji

Jak se zbavit ekzému na obličeji

Ekzém na obličeji může mít celou řadu příčin.  Ale ekzémů nebo projevů, které ekzém připomínají je celá řada. Pro léčbu musíme znát, jaký druh ekzému na obličeji máme.

 

Jak se zbavit ekzému na obličeji svetelná terapie

Jak se zbavit ekzému na obličeji při atopické dermatitidě

Atopický ekzém v obličeji se vyskytuje nejčastěji kolem očí, úst a na krku. Poprvé se objevuje v kojeneckém či batolecím věku. Později může vymizet a objevit se znovu v dospělosti. Zde bývá spouštěčem stres, toxické prostředí nebo hormonální změny. Objeví-li se proto svědivé a rudé skvrny na výše uvedených místech a předcházel-li tomu ekzém v dětství, pravděpodobně se jedná o atopický ekzém.

Léčba atopie patří do rukou odbornému dermatologovi. Na již viditelná ložiska ekzému se předepisují krémy s kortikoidy pro zklidnění. Následuje péče obsahující intenzivní hydrataci a ochranu kožní bariéry. Pacienti s atopickým ekzémem by měli používat pouze zdravotní kosmetiku bez alergenů, s co nejjednodušším složením. Z jídelníčku by měli vynechat potraviny, které obsahují mnoho histaminu nebo které podporují jeho zvýčenou produkci.

Jak se zbavit ekzému na obličeji při periorální dermatitidě

Pokud se ekzém vyskytuje především v okolí úst a očí, nazývají jej lékaři periorální dermatitidou. Jedná se o kontaktní ekzém nealergického původu. Má příčinu ve styku přecitlivělé pokožky s látkou, která pokožku dráždí. V obličeji nejčastěji toto podráždění způsobují kosmetické krémy, masky, pudry, líčidla, odličovače, make-upy, často také suché a prašné prostředí, chlorovaná voda, špatně vymáchané povlečení nebo např. roztoči v ložním prádle. Ekzém vzniká většinou postupně. Kůže bývá suchá, šupinková, pak lehce zarudlá, a nakonec se vytvoří lůžka která jsou rudá, praskají nebo se vytváří vodnaté pupínky. Může dojít také k nečekané reakci, kdy např. nový kosmetický krém způsobí podráždění okamžitě.

Léčba periorální dermatitidy spočívá ve zklidnění pokožky obklady, aplikaci zinkové masti, pokud je to nutné tak použití léčiva na předpis. Po vymizení akutního stavu je nutná dobrá hydratace a ochrana před novým podrážděním. Můžete vyzkoušet bariérový krém, který zajistí hydrataci i ochranu.

Jak se zbavit ekzému na obličeji při alergickém ekzému

Alergický ekzém se vytváří buď v místě dotyku pokožky s alergenem, nebo jako reakce na potravinu či léky. Zpravidla se jedná o silnou reakci, může se vyskytovat nejen kožní projev, ale také bolesti břicha nebo teplota. Akutní stav bývá konzultovat s dermatologem nebo alergologem. Alergický ekzém se zklidňuje léky na předpis.

K úspěšné léčbě bývá zásadní zjistit o jaký alergen se jedná a ten odstranit. Buď můžeme odstranit vše, co by alergii mohlo způsobit a postupně zkoušet v čem se alergen nacházel, nebo navštívit alergologa, aby udělal testy. V případě že není možné alergen odstranit, např. při práci v prachu, můžeme použít speciální bariérový krém, který chrání pokožku před dráždivými látkami.

Jak se zbavit ekzému na obličeji zapaření

 

Zapaření na obličeji může vzniknout také jako reakce na mechanické dráždění kůže v kombinaci horka a potu. Velmi často se objevuje ve spojitosti s denním nošením roušek, respirátorů a obličejových masek. Typicky se objevuje okolo úst, pod gumičkami, na hřbetu nosu, za ušima.

Postiženou kůži je třeba desinfikovat, aby nedocházelo k sekundárnímu infikování bakteriemi. Doporučují se zklidňující zásypy dětskými pudry na opruzeniny a časté větrání zapařených míst. Důležité je používat také bariérové krémy, které pokožku dlouhodobě posilují a ochraňují a také omezují množení bakterií.

Bakterie a plísně na obličeji

Vyrážka na obličeji může mít také bakteriální příčinu. V takovém případě se však nejedná o ekzém, i když projevy onemocnění mohou ekzém připomínat. Erysipel: streptokoková infekce ekzém připomíná. Doprovází ho často horečka, zimnice, nevolnost. Kůže je rudá a bolí. Objevuje se především při celkovém oslabení organismu po infekcích.

Léčba probíhá obklady a antibiotiky.

Další bakteriální onemocněním v oblasti oblijčeje je seboroia. Vyskytuje se především na místech, kde je pokožka bohatá na mazové žlázy, hlavně na čele, ve vlasech, i na trupu. Z přemíry mazu se na pokožce rozmnoží kvasinka rodu Malassezia furfur a způsobí zánět. Ložiska jsou zarudá, mohou ale nemusí svědit, olupují se žlutavé, lupům podobné kousky kůže. Pokožka bývá extrémně mastná. Pro potvrzení diagnózy je nutná kultivace.

K léčbě se používají především antimykotika ve formě mastí i prášků.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…