ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak se zbavit ekzému na obličeji

Jak se zbavit ekzému na obličeji

Ekzém na obličeji může mít celou řadu příčin od projevů atopie, přes kontaktní podráždění až po bakteriální zánět kůže. Pro léčbu je klíčové znát, jaký druh ekzému na obličeji máme.

 

Atopický ekzém v obličeji se vyskytuje nejčastěji kolem očí, úst a na krku. Poprvé se objevuje v kojeneckém či batolecím věku. Později může vymizet a objevit se znovu v dospělosti. Zde bývá spouštěčem stres, toxické prostředí nebo hormonální změny. Objeví-li se proto svědivé a rudé skvrny na výše uvedených místech a předcházel tomu ekzém v dětství, pravděpodobně se jedná o atopický ekzém. Léčba atopie patří do rukou odbornému dermatologovi. Na již viditelná ložiska ekzému se předepisují krémy s kortikoidy pro zklidnění. Následuje péče obsahující intenzivní hydrataci a ochranu kožní bariéry.

Pokud se ekzém vyskytuje především v okolí úst a očí, nazývají jej lékaři periorální dermatitidou. Jedná se o kontaktní ekzém nealergického původu. Má příčinu ve styku přecitlivělé pokožky s látkou, která pokožku dráždí. V obličeji nejčastěji toto podráždění způsobují kosmetické krémy, masky, pudry, líčidla, odličovače, make-upy, často také suché a prašné prostředí, chlorovaná voda, špatně vymáchané povlečení nebo např. roztoči v ložním prádle. Ekzém vzniká většinou postupně. Kůže bývá suchá, šupinková, pak lehce zarudlá, a nakonec se vytvoří lůžka která jsou rudá, praskají nebo se vytváří vodnaté pupínky. Může dojít také k nečekané reakci, kdy např. nový kosmetický krém způsobí podráždění okamžitě.

Kontaktní alergický ekzém se vytváří v místě dotyku pokožky s alergenem. Při léčbě bývá zásadní zjistit o jaký alergen se jedná a ten odstranit. Buď můžeme odstranit vše, co by alergii mohlo způsobit a postupně zkoušet v čem se alergen nacházel, nebo navštívit dermatologa, aby udělal testy. V případě že není možné alergen odstranit, např. při práci v prachu, můžeme použít speciální bariérový krém, který zabrání alergenu, aby pronikl do pokožky a způsobil podráždění.

Ekzém na obličeji může vzniknout také jako reakce na mechanické dráždění kůže v kombinaci horka a potu. Velmi často se objevuje ve spojitosti s denním nošením roušek, respirátorů a obličejových masek. Typicky se objevuje okolo úst, pod gumičkami, na hřbetu nosu, za ušima. Postiženou kůži je třeba desinfikovat, aby nedocházelo k sekundárnímu infikování bakteriemi. Doporučují se zklidňující zásypy dětskými pudry na opruzeniny a časté větrání zapařených míst. Důležité je používat také bariérové krémy, které pokožku dlouhodobě posilují a ochraňují a také omezují množení bakterií.

Ekzém na obličeji může mít také bakteriální příčinu. V takovém případě se však nejedná o ekzém, i když projevy onemocnění mohou ekzém připomínat. Erysipel: streptokoková infekce ekzém připomíná. Doprovází ho často horečka, zimnice, nevolnost. Kůže je rudá a bolí. Objevuje se především při celkovém oslabení organismu po infekcích. Léčba probíhá obklady a antibiotiky.

Další bakteriální onemocněním v oblasti oblijčeje je seboroia. Vyskytuje se především na místech, kde je pokožka bohatá na mazové žlázy, hlavně na čele, ve vlasech, i na trupu. Z přemíry mazu se na pokožce rozmnoží kvasinka rodu Malassezia furfur a způsobí zánět. Ložiska jsou zarudá, mohou ale nemusí svědit, olupují se žlutavé, lupům podobné kousky kůže. Pokožka bývá extrémně mastná. Pro potvrzení diagnózy je nutná kultivace. K léčbě se používají především antimykotika ve formě mastí i prášků.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…