ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak poznat atopický ekzém

Jak poznat atopický ekzém

Atopický ekzém se projevuje jinak u dospělých a jinak u dětí. Mají společný základ především v genetické predispozici. Pokud měl jeden z rodičů atopický ekzém, astma nebo alergii na potraviny, pyl apod., pravděpodobnost atopického ekzému u potomka je kolem 30 %. Pokud nějakou formou alergie trpěli oba rodiče, pak pravděpodobnost atopického ekzému stoupá k 75 %.

Neznamená to nutně, že se onemocnění musí projevit už v kojeneckém věku, i když kojenecká forma bývá nejčastější.

Jak poznat atopický ekzém na krku

 

Jak poznat atopický ekzém u dítěte?

Ekzém se může objevit v kojeneckém, batolecím i pozdějším věku. Nejčastěji do 5ti let.

V kojeneckém věku je pokožka dítěte  je hodně suchá a šupinkovatí. Nejprve se většinou objevují lupy na hlavičce. Na tvářičkách a čele se vytváří suché zarudlé mapky, dítě bývá neklidné, protože místa ho svědí.

V batolecí době ekzém bude nejspíše v zákolenní, zápěstí, v loketních jamkách, na krku. Vytváří se suchá ložiska, která silně svědí, jsou zarudlá, vytváří se puchýřky nebo stroupky, pokožka praská.

V době, kdy si dítě začíná hrát na písku, poznává okolí a přírodu, se často objeví ekzém na rukou, na dlaních, v meziprstí. Pokožka je silně suchá a rudá, ruce působí jako svraštělé. Dítě se škrábe do krve, vyrážka mokvá.

Kdy zmizí atopický ekzém?

U někoho se atopický ekzém projevuje celoživotně, ale častěji vymizí mezi 6. až 12. rokem.

Jak poznat atopický ekzém u dospělého?

Opět platí genetická predispozice. Navíc se u 95 % dospělých pacientů ekzém objevil alespoň na krátkou dobu již v dětském věku.

U dospělých se ekzém projevuje především na obličeji a na krku, v oblasti velkých kloubů jako jsou ramena, kyčle, kolena lokty a na dlaních rukou. Většinou se vytváří jedno ložisko opakovaně na stejném místě. Kůže je tam extrémně suchá, svědí, praská, tvoří se stroupky a trhliny, někdy mokvá.

Jak zabránit atopickému projevu?

Atopický ekzém je vrozené onemocnění. Za projevy ekzému stojí porušená funkce kožní bariéry. Pokožka reaguje svěděním a zánětem na běžné podněty. Podráždění pokožky může omezit denní používání bariérového krému. Krém vytváří až 6 ti hodinovou bariéru mezi pokožkou a dráždivou látkou a tím zamezí podráždění, svědění a zánětu.

Za prudkou reakci organismu je zodpovědný hormon histamin. Některé potraviny buď tento hormon obsahují, nebo donutí tělo k jeho vyplavování do organismu. Omezením těchto potravin je možné regulovat častost vzpanutí onemocnění.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…