ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak poznat atopický ekzém

Jak poznat atopický ekzém

Atopický ekzém se projevuje jinak u dospělých a jinak u dětí. Mají společný základ především v genetické predispozici. Pokud měl jeden z rodičů atopický ekzém, astma nebo alergii na potraviny, pyl apod., pravděpodobnost atopického ekzému u potomka je kolem 30 %. Pokud nějakou formou alergie trpěli oba rodiče, pak pravděpodobnost atopického ekzému stoupá k 75 %.

Neznamená to nutně, že se onemocnění musí projevit už v kojeneckém věku, i když kojenecká forma bývá nejčastější.

Jak poznat atopický ekzém u dítěte?

Ekzém se může objevit v kojeneckém, batolecím i pozdějším věku. Nejčastěji do 5ti let.

V kojeneckém věku je pokožka dítěte  je hodně suchá a šupinkovatí. Nejprve se většinou objevují lupy na hlavičce. Na tvářičkách a čele se vytváří suché zarudlé mapky, dítě bývá neklidné, protože místa ho svědí.

V batolecí době ekzém bude nejspíše v zákolenní, zápěstí, v loketních jamkách, na krku. Vytváří se suchá ložiska, která silně svědí, jsou zarudlá, vytváří se puchýřky nebo stroupky, pokožka praská.

V době, kdy si dítě začíná hrát na písku, poznává okolí a přírodu, se často objeví ekzém na rukou, na dlaních, v meziprstí. Pokožka je silně suchá a rudá, ruce působí jako svraštělé. Dítě se škrábe do krve, vyrážka mokvá.

Kdy zmizí atopický ekzém?

U někoho se atopický ekzém projevuje celoživotně, ale častěji vymizí mezi 6. až 12. rokem.

Jak poznat atopický ekzém u dospělého?

Opět platí genetická predispozice. Navíc se u 95 % dospělých pacientů ekzém objevil alespoň na krátkou dobu již v dětském věku.

U dospělých se ekzém projevuje především na obličeji a na krku, v oblasti velkých kloubů jako jsou ramena, kyčle, kolena lokty a na dlaních rukou. Většinou se vytváří jedno ložisko opakovaně na stejném místě. Kůže je tam extrémně suchá, svědí, praská, tvoří se stroupky a trhliny, někdy mokvá.

Jak zabránit atopickému projevu?

Atopický ekzém je vrozené onemocnění. Za projevy ekzému stojí porušená funkce kožní bariéry. Pokožka reaguje svěděním a zánětem na běžné podněty. Prevencí podráždění pokožky je denní používání bariérového krému. Krém vytváří až 6 ti hodinovou bariéru mezi pokožkou a dráždivou látkou a tím zamezí podráždění, svědění a zánětu.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…