ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dishydrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.

Jak léčit dyshidrotický ekzém

Léčba dyshidrotického ekzému spočívá v potlačení jednotlivých symptomů. Těmi jsou zanícená pokožka, podkožní pupínky naplněné tekutinou, svědění, olupování kůže a případně mokvání.
Málo kdy se podaří rozsáhlejší (např. na celých dlaních nebo ploskách nohou) dyshidrotický ekzém vyléčit domácími prostředky. Nejúčinnější je navštívit dermatologa, který vám napíše mast na předpis. Nejčastěji se jedná o masti s různou silou kortikoidů. Není třeba se obávat vedlejších účinků. Kortikoidy se vyskytují přirozeně i v lidském těle a při několikadenní léčbě jsou naprosto bezpečné. Zabírají rychle, odstraňují zánět, svědění, pupínky zmizí. Problém by mohl být při častém opakování léčby nebo při dlouhodobém používání v rámci měsíců. Kortikosteroidy pokožku zeslabují a ta je pak náchylnější k novému vzplanutí onemocnění.

Domácí léčba dishydrotického ekzému

Domácí léčba dishydrotického ekzému spočívá ve zklidnění pokožky, odstranění svědění, vysoušení pupínků a dobré hydrataci loupající se kůže.
Ke zklidnění pokožky použijeme koupele nebo obklady. Z koupelí se jeví jako vhodný slabě růžový roztok hypermanganu, výluh z černého čaje či odvar z řepíku. Mají i vysušující účinek na pupínky. Kůže však urputně svědí, proto je třeba zakoupit tabletky s histaminy.
Pupínky nikdy nepropichujeme, ani nedrásáme. Je to velmi obtížné. Pomoci mohou bavlněné rukavice, obvaz či výše uvedené hystaminové tablety (Zodac, Zyrtec, Xyzal). Pupínky se po několika dnech vysuší. Pokožka se v místech ložiska většinou loupe, ale už nesvědí. Místo pak několikrát denně hydratujeme krémem s glycerinem a glycerolem (Dermaguard) pro účinnou hydrataci. Pokud nebudeme pokožku hydratovat, dojde k vytvoření krusty, která bolestivě praskne až do krve a léčba se bude prodlužovat. Prasklé místo lze mazat tzv. černou (Ichtoxyl) mastí.

Jak předejít opakování dyshidrotického ekzému

Nejčastější příčinou vzniku dishydrotického ekzému je kontaktní podráždění. Proto je třeba vyhýbat tomu, co zánět vyvolalo. Když příčina není známá, nebo je obtížné se situaci vyhnout, je dobré vyzkoušet bariérový krém Dermaguard. Na pokožce vytváří neviditelný mikrofilm, který tvoří bariéru mezi pokožkou a případným alergenem. Je důležité, abyste aplikovali tento krém alespoň dvakrát denně, abyste ochránili a udrželi pokožku v dobrém stavu. Krém také dobře hydratuje a poskytuje oslabené pokožce čas k regeneraci.

Dermaguard produkt

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem. Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně…

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Jaký používat krém na ekzém? Jak vybrat správný krém na ekzém? Nestačí používat jen lékařem předepsaný krém?

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…