ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem

V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.

Dyshidrotický ekzém na ruce

Jak léčit dyshidrotický ekzém

Léčba dyshidrotického ekzému spočívá v potlačení jednotlivých symptomů. Těmi jsou zanícená pokožka, podkožní pupínky naplněné tekutinou, svědění, olupování kůže a případně mokvání.
Málo kdy se podaří rozsáhlejší (např. na celých dlaních nebo ploskách nohou) dyshidrotický ekzém vyléčit domácími prostředky. Nejúčinnější je navštívit dermatologa, který vám napíše mast na předpis. Nejčastěji se jedná o masti s různou silou kortikoidů. Není třeba se obávat vedlejších účinků. Kortikoidy se vyskytují přirozeně i v lidském těle a při několikadenní léčbě jsou naprosto bezpečné. Zabírají rychle, odstraňují zánět, svědění, pupínky zmizí. Problém by mohl být při častém opakování léčby nebo při dlouhodobém používání v rámci měsíců. Kortikosteroidy pokožku zeslabují a ta je pak náchylnější k novému vzplanutí onemocnění.

Domácí léčba dyshidrotického ekzému

Domácí léčba dyshidrotického ekzému spočívá ve zklidnění pokožky, odstranění svědění, vysoušení pupínků a dobré hydrataci loupající se kůže.
Ke zklidnění pokožky použijeme koupele nebo obklady. Z koupelí se jeví jako vhodný slabě růžový roztok hypermanganu, výluh z černého čaje či odvar z řepíku. Mají i vysušující účinek na pupínky. Kůže však urputně svědí, proto je třeba zakoupit tabletky s histaminy.
Pupínky nikdy nepropichujeme, ani nedrásáme. Je to velmi obtížné. Pomoci mohou bavlněné rukavice, obvaz či výše uvedené hystaminové tablety (Zodac, Zyrtec, Xyzal). Pupínky se po několika dnech vysuší. Pokožka se v místech ložiska většinou loupe, ale už nesvědí. Místo pak několikrát denně hydratujeme krémem s glycerinem a glycerolem (Dermaguard) pro účinnou hydrataci. Pokud nebudeme pokožku hydratovat, dojde k vytvoření krusty, která bolestivě praskne až do krve a léčba se bude prodlužovat. Prasklé místo lze mazat tzv. černou (Ichtoxyl) mastí.

Jak předejít opakování dyshidrotického ekzému

Nejčastější příčinou vzniku dyshidrotického ekzému je kontaktní podráždění. Proto je třeba vyhýbat tomu, co zánět vyvolalo. Když příčina není známá, nebo je obtížné se situaci vyhnout, je dobré vyzkoušet bariérový krém Dermaguard. Na pokožce vytváří neviditelný mikrofilm, který tvoří bariéru mezi pokožkou a případným alergenem. Je důležité, abyste aplikovali tento krém alespoň dvakrát denně, abyste ochránili a udrželi pokožku v dobrém stavu. Krém také dobře hydratuje a poskytuje oslabené pokožce čas k regeneraci.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti dráždivým látkám.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, nemastí, není parfemovaný.
  • Chrání až 6 hodin před volnými radikály.

Koupit krém

Související články

Svědivá vyrážka na rukou

Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.

Svědivá vyrážka na krku

Vyrážkou se projevuje podráždění vnějším nebo vnitřním vlivem. Svědivá vyrážka na krku se objevuje nejčastěji po podráždění vnějším vlivem. Bývá to často kombinace zapocení a nevhodného krému, make…

Atopický ekzém na obličeji: Jak se projevuje a co na něj zabírá

Atopický ekzém na obličeji může způsobit suchost, zarudnutí a intenzivní svědění, ale i psychické obtíže. V tomto článku se dozvíte, jak atopický ekzém poznat, co ho zhoršuje a jaké jsou možnosti…

Co pomáhá proti svědění kůže – 7 praktických tipů

Trápí vás svědění kůže a hledáte způsob, jak se ho zbavit? Existuje řada metod, jak svědění zmírnit nebo dokonce zastavit, a v tomto článku vás seznámíme se 7 nejznámějšími. Výběr správné metody…