ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení
Dermatologie Blog

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida

Co je atopická dermatitida? Atopická dermatitida bývá nepřesné označení atopického ekzému. Pojďme si laicky projít základní slovníček pojmů vyskytujících se ve spojitosti s atopií a dermatitidou.

Slovníček pojmů

Dermatitidou se nazývá poškození kůže. Označuje celou škálu onemocnění či poškození. Od slunečního popálení přes různé poleptání, ekzémy až k virovým, bakteriálním zánětům a parazitickým onemocněním kůže.

Atopie je označení pro dědičný sklon k alergii.

Alergie bývá zaměňována s přecitlivělostí. Při alergii ale reaguje celý organismus. V krvi se vytváří protilátky na, byť i pár molekul alergenu. Alergik mívá problém většinou s jedním, dvěma alergeny, výjimečně s pěti a více.

Atopik je člověk s dědičným sklonem k alergii. Atopik může trpět astmatem, alergií na potraviny, otoky (po bodnutí hmyzem), kopřivkami a také ekzémy.

Atopická dermatitida označuje několik alergických projevů pokožky. Nejběžněji kopřivku, angioedém nebo ekzém.

Alergická kopřivka je nejčastěji reakce organizmu na potravinu. Po těle vyskáče vyrážka slévající se v rudé a silně svědící skvrny.

Alergický angioedém je silný otok pokožky nejčastěji po bodnutí hmyzem či po kontaktu s některými rostlinami. Kůže je horná, zarudlá, může až praskat napětím a silně svědí.

Atopický ekzém je alergický zánět pokožky. Má různé projevy, od suché a loupající se kůže po mokvání.

Vývoj atopie

Atopie se vyskytuje u 15–20 % dětí. Klinicky se projeví nejčastěji jako atopický ekzém. U poloviny z nich v prvním roce života, do puberty zhruba u 80 %. Nestává se to často, ale občas se klinické příznaky mohou objevit až v dospělosti. Také se nemusí projevit vůbec.


Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…

Alergie na kov

Alergie na kov patří k nejčastější formě kontaktní alergie. Spíše, než o vrozenou alergii se jedná o získanou přecitlivělost vůči některým kovům, resp. vůči některé jejich složce. Alergie na kov…

Atopický ekzém

Mnoho dětí se rodí se sklony k alergii po svých rodičích. Může se projevit například astmatem, potravinovou, pylovou nebo kontaktní alergií. U někoho se projeví brzy po narození, u někoho třeba až v…