Opruzeniny a plenková dermatitida

Opruzeniny u dospělých nebo-li intertrigo je podráždění pokožky vzniklé především zapařením. Většinou se vyskytuje na místech, kde dochází v většímu tření pokožky o pokožku (např. pod prsy, na vnitřní straně stehen, v podpaždí). V místech kde nedochází k proudění vzduchu se hromadí pot a kožní maz a také se rozmnožují bakterie, které působí podráždění a zánět.

Symptomy

     Lokální omezení na místě zapaření.

     Ložiska tvoří ostře ohraničené červené plochy, drobné či větší pupínky se často slévají do větších ploch. Kůže je zarudlá a pálí, může i mokvat.

     Zápach

Léčba

Léčba se zaměřuje na symtomy, což znamená, že se léčí postižené místo. Důležité je pokožku jemně omýt, neotírat, ale nechat oschnout, eventuelně použít fén nastavený na vlažný vzduch a postižené místo ofénovat. Následně zasypat dětským pudrem a nechat volně dýchat. Lze použít také masti jako je Bepanthen nebo Rybilka. Pokud zarudnutí a pálení během několika dnů neustoupí, lze přidat aplikaci mastí proti kvasinkám a houbám, tzv. antimykotik. Ta jsou dostupná v lékárnách i bez předpisu.

Opruzeniny z plenek - plenková dermatitida

Opruzeniny se vyskytují nejvíce na zadečku, v oblasti genitálií, podbřišku a pod okraji plenkových kalhotek. Příčinou je kontakt pokožky a moči. Nejčastěji postihují děti ve věku 9-12 měsíců. Plenková dermatitida postihne nejméně 50% dětí a jejich počet nadále roste. Jednou z příčin je mylná představa, že  jednorázová plenka udrží dítě chránit mnoho hodin. Plenka absorbuje velké množství moči, ale ta nikam nemizí a při každém přimáčknutí se vrací napovrch k pokožce. Proto je nutné plenku měnit po 2- 3 hodinách před den a po pokakání ihned. V noci v klidu vydrží plenka chránit déle. Plenková dermatitida na rozdíl od opruzenin nemusí být způsobena pouze kontaktem s močí. Plenky obsahují umělé hmoty a ropné produkty a chemické gely a ty mohou způsobovat vyrážky v plenkové oblasti. Je obtížné rozlišit opruzeniny od kontaktního ekzému. Neustupující vyrážku v plenkové oblasti je nutné konzultovat s dětským lékařem.

Léčba

Léčba dětských opruzenin je podobná jako u opruzenin dospělých. Při čištění pokožky miminka NEPOUŽÍVEJTE VLHČENÉ UBROUSKY. Pokožku omyjte vlažnou vodou, osušte pouze jemným poklepem – ne třením, nebo ofénujte vlažným vzduchem. Pokožku zasypte dětským pudrem a nechte dýchat bez plenek. Po několika hodinách můžete opruzeninu ošetřit Rybilkou, nebo jiným krémem na opruzeniny.

Prevence před opakováním akutního stavu

Jako preventivní ošetření před vznikem opruzenin doporučují dermatologové DermaGuard. Účinný mikrofilm zabraňuje zpětnému působení potu na pokožku a svým složením eliminuje nárůst bakterií způsobujících zánět. Kůže nepřestává dýchat, ale je chráněná.

DERMAGUARD NENÍ PRIORITNĚ KOSMETIKOU URČENOU PRO DĚTI. OBSAHUJE PROPYLPARABEN, KTERÝ SE ROZHODNUTÍM EVROPSKÉ KOMISE NEMÁ POUŽÍVAT NA PLENKOVOU OBLAST U DĚTÍ DO 6TI MĚSÍCŮ. 

Čtěte prosím složení a návod k použití: ZDE

opruzeniny

opruzeniny

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image