ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Dyshidrotický ekzém na rukou léčba

Dyshidrotický ekzém na rukou léčba

Dyshidrotický ekzém se typicky vyskytuje na dlaních, v meziprstí a vnějších hranách prstů a někdy i na ploskách chodidel. Vyskytuje se spolu s atopickou nebo kontaktní dermatitidou.

Příznaky dyshirotického ekzému jsou malé podkožní pupínky a puchýřky. Kůže může a nemusí svědit. Pupínky jsou hmatatelné, i když často nejsou viditelné.

Léčba dyshidrotického ekzému

Pupínky pokožka reaguje na nějaký alergen, se kterým se setkala v posledních 2- 72 hodinách. Proto je třeba popřemýšlet co mohlo pokožku podráždit a té činnosti se vyhýbat. Je třeba začít používat ochranné rukavice, nebo pokud je dyshidrotický ekzém v suché, a ještě v nerozpraskané fázi, modernější bariérové krémy, např. v lékárně zakoupený Dermaguard.

V počáteční fázi dyshidrotického ekzému je pokožka pouze podrážděná a pod kůží jsou hrbolky stěží nahmatatelné. V této fázi dyshidrotického ekzému nepoužíváme mastné krémy, ale řešíme přiměřenou hydratací pokožky zvlhčujícími krémy bez parfemace, ideálně s delší dobou působení. Např. bariérový krém Dermaguard dokáže kromě ochrany pokožky také hydratovat a to 4-6 hodin, aniž by se z pokožky omyl. Pozor na časté mytí rukou – to pokožce neprospívá. Mýdla a čistící pasty pokožku odmašťují a mění její přirozené PH. Drhnutí ručníkem způsobuje v oslabené pokožce mikrotrhlinky a k dyshidrotickému ekzému se může přidat infekce.

Projevuje-li se dyshidrotický ekzém suchými a popraskanými místy, popřípadě svědí-li, můžeme vyzkoušet mazat masti s kyselinou salicylovou, zinkem, močovinou, dehtem aj. Při silném svědění můžeme použít v lékárně volně prodejná antihistaminika.

Pokud se pod pokožkou nachází puchýřky naplněné tekutinou, používáme zinkový krém z lékárny. Dlaně můžeme koupat v silně naředěném roztoku hypermanganu světle růžové barvy, nebo v odvaru z řebříčku. Nepoužívejte heřmánek, je to silný alergen a oslabená pokožka na něj může reagovat.

Ve fázi, kdy pupínky nezmizely, ale začaly praskat, kůže se loupe a vytváří se na ní mokvavá ložiska, můžeme se pokusit pokožku zklidnit koupelí v černém čaji. Po koupeli ložisko namažeme ichtoxylovou černou mastí z lékárny. V této fázi je lepší navštívit dermatologa, aby nám předepsal kortikoidovou mast na předpis. Kortikoidů se není třeba obávat.

Prevence je nezbytnou součástí života s přecitlivělou pokožkou. Používáním bariérového krému můžete docílit výrazného zlepšení stavu kůže a omezit opakování problémů s kůží.

Dermaguard.

Okamžité řešení kontaktních ekzémů a vyrážek

  • Krém tvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru proti alergenům
  • Prevence kontaktních ekzémů, opruzenin, vyrážek, plenkové dermatitidy
  • Chrání až 6 hodin, hydratuje, nemastí, není parfemovaný

Koupit krém

Související články

Kontaktní alergie

Příčinou kontaktní alergie je vzniklá přecitlivělost kůže na nějakou látku nebo situaci. Své by o tom vědí například lidé pracující ve zdravotnictví. Časté mytí rukou a používání dezinfekcí nebo…

Krém na ekzém

Je nutné používat kromě lékařem předepsaného masti i jiný krém na ekzém? Pokud ano, jak vybrat správný krém na ekzém? Vše závisí na správné diagnóze. Ne každá dermatitida je ekzém.

Atopický ekzém u dospělých

Atopický ekzém u dospělých má stejnou příčinu jako u dětí. Jeho projevy bývají ale jiné a postihují rozdílná místa na těle. Příčinou je vrozený sklon k alergii spojený s porušenou funkcí kůže. Je…

Mast na ekzém

Ačkoliv lékařská věda denně objevuje nové způsoby pomoci pacientům, co se týče ekzémů, jejich léčba se stále omezuje na příznaky. Léčí se postižené místo. Zánět způsobuje zarudnutí, svědění, mokvání,…