Dyshidrotický ekzém se typicky vyskytuje na dlaních, v meziprstí a vnějších hranách prstů a někdy i na ploskách chodidel. Vyskytuje se spolu s atopickou nebo kontaktní dermatitidou.
Příznaky dyshirotického ekzému jsou malé podkožní pupínky a puchýřky. Kůže může a nemusí svědit. Pupínky jsou hmatatelné, i když často nejsou  viditelné.

Numulární ekzém se objevuje jako opožděná zánětlivá reakce pokožky přecitlivělé na antigeny mikrobů a jen v období narušené bariérové funkce kůže. Pravděpodobně se jedná o reakci na jinou infekci v organismu, např. kvasinkovou nebo streptokokovou. Na pokožce se objevují oválné, zarudlé plochy kůže s ostře ohraničenými okraji, běžně o velikosti 1-5 cm, často i více. Plochy se skládají z drobných pupínků nebo puchýřků. Puchýřky praskají a mění se v mokvavé plochy, nebo se naopak ložisko extrémně vysušuje a loupe. Hojení probíhá bez jizev, někdy dochází k mírné změně pigmentace.

Popraskané ruce do krve, popraskaná kůže na prstech a popraskané dlaně trápí mnoho lidí. Toto jsou nejčastější příčiny popraskané kůže na rukou:
Dyshidrotický ekzém se omezuje na prsty a dlaně. Projevuje se červenými skvrnami s puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, a kůže se olupuje. Toto onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, ale může být projevem kontaktního alergického ekzému. Více ZDE

Kontaktní alergický ekzém je  systémové onemocnění. Systémové znamená, že se jedná o vrozenou poruchu imunity a kožní bariéry, která reaguje pokaždé, když se dostane do kontaktu s alergenem. Většinou se jedná o jeden alergen. V extrémních případech o více než pět (ze zhruba tří tisíc) alergenů. Narozdíl od běžné přecitlivělosti, alergická reakce se může projevit někdy i fatálním dušením, horečkami, křečí. při alergii reaguje celý iminitní systém, nejen pokožka.

Atopický ekzém na obličeji nebo kdekoliv na těle má stejnou příčinu, ale může mít jiné projevy a jinou léčbu. Jaké krémy a masti na atopický ekzém se používají? Pro účinou léčbu ekzému je třeba stanovit správnou diagńozu. Mnohé kožní projevy jsou snadno zaměnitelné a mohou mít různé příčiny. V anamnéze atopika se objevuje několik základních informací. Především se atopický ekzém objevuje už v ranném věku. Rodiče atopika mívají buď ekzémy, astma nebo jiné alergie. Dále se sleduje přítomnost např: častého výskytu oparů, olupující se bříška prstů na rukou a nohou, suchá víčka, zhuštění kůže na některých místech atd. To vše značí přítomnost atopie. Stěry z kůže vyloučí přítomnost plísní nebo bakterií jako původce kožního projevu, kožní testy odhalí případný alergen.

Alergické reakce kůže tvoří dvě skupiny onemocnění. Jednorázovou a systémovou. Jak je rozlišit a léčit si povíme v tomto článku.
Jednorázová alergická reakce kůže může nastat při fotoalergické reakci. Kombinace nějakého přípravku (nejčastěji léků) a slunce způsobí, že kůže zčervená, oteče, svědí, někdy se vytvoří puchýřky. Podobně se projeví také fytofotodermatitida, kterou působí rostlinná šťáva (např. bolševník, pastinák, celer, citron, fík) v kombinaci se sluncem.

Druhů ekzému existuje celá řada. Některé jsou vrozené, jiné můžeme získat opotřebením pokožky a jiné si způsobit např. kombinací léků a slunce. Někdy se ekzém objeví jen formou suché kůže či svědivých pupínků. Často se ale objeví velmi úporný a bolestivý mokvající ekzém.

O ekzémech existují tisíce stran odborných textů, které pacientům s "nějakým ekzémem" mohou zamotat hlavu. Zde se pokusíme shrnout základní problematiku kožních onemocnění, které laicky nazýváme ekzémy.
Existují dvě skupiny onemocnění s velmi podobnými projevy, avšak s jinými příčinami a mechanizmy vzniku. Leckdy je třeba, aby lékař při stanovení diagnózy provedl nejen pečlivou anamnézu, ale doplnil jí testy.

Plenková dermatitida je velmi rozšířeným fenoménem. Používání jednorázových plenek u dětí, seniorů a postižených bývá často doprovázeno plenkovou dermatitidou. Povíme, proč tomu tak je, jak plenkové dermatitidě předcházet a jak ji léčit.
Reklamy nás dokázaly přesvědčit, že jednorázová plenka je cosi jako kouzlo, díky kterému pokožka zůstává stále suchá. Při ceně plenek rádi v kouzlo uvěříme. Sami výrobci ale upozorňují, že přebalovat by se mělo denně alespoň 5x, u kojenců 8x za 24 hodin. Pediatři však doporučují kojence přebalit 12x a batolata 8x za 24 hodin. Senioři a postižení by měli pleny vyměnit nejméně 4x za 24 hodin a vždy po stolici

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image